Jak navýšit kvalitní zdravotní péči v domovech seniorů

 

Při rozhovoru s Bc. Davidem Mrvou, ředitelem Oddělení ošetřovatelské péče domovů seniorů ve společnosti Všeobecný lékař, jsme zjišťovali, co přináší domovům sociálních služeb spolupráce s jejich firmou a proč se na ně se žádostí o kooperaci obracejí další zařízení tohoto typu.

 

Pane řediteli, jaké služby poskytujete domovům seniorů?

Na začátek bych rád upřesnil, že sice pro zjednodušení používáme název „ošetřovatelská péče domovů seniorů“, ale ve skutečnosti naše služby poskytujeme nejen pro domovy seniorů, ale také pro Alzheimer centra, domovy se zvláštním režimem a další domovy sociálních služeb.

Nabízíme jim návštěvní službu lékaře, návštěvní službu sestry, pracovnělékařskou péči. Jsme schopni je zásobovat léky a zdravotnickým materiálem, půjčujeme kvalitní přístrojové vybavení.

 

Mohl byste to rozvést?

Zajišťujeme komplexní balíček služeb, který je vždy koncipován na míru danému sociálnímu zařízení. Poskytujeme tak kvalitní geriatrickou péči o klienty domova s dostatečnou časovou dotací lékaře, který do domova dochází minimálně jednou týdně. Ve dnech, kdy není v domově přítomen, umožňujeme každodenní telefonické konzultace.

Sestry zajišťují např. preventivní a kurativní odběry, převazy, kontroly tlaku, různá měření a jiné. 

Vytvořili jsme tak možnost spolupráce lékař a zdravotní sestra, kdy je sestra k dispozici nejen lékaři při vizitě, nejnutnější administrativě a další operativě, ale zároveň pomáhá s péčí o klienty v zařízení.

Naše lékárna zajišťuje dle potřeby kompletní zásobování domova veškerým potřebným lékárenským a zdravotnickým sortimentem. Jsme schopni do domova zapůjčit zdravotnické přístroje (EKG, CRP, INR..).

 

V čem jsou vaše služby pro domovy výhodné?

Běžný praktik při svém obvodu nemá časovou kapacitu, aby se věnoval danému zařízení. Proto jsme vymysleli model, kdy nabízíme služby našeho lékaře externisty (mimo ordinaci), který má pro práci v domově dostatečný časový prostor i na klienta/pacienta, který nemá urgentní potíže. Podle počtu klientů v zařízení je nastaven časový prostor tak, aby měl lékař možnost každého klienta vidět pravidelně a preventivně minimálně každé 3 měsíce.

Našim lékařům pro domovy seniorů poskytujeme maximální podporu v administrativě, vycházíme jim vstříc v časových možnostech, a tak mají pro domovy dostatečný čas. Dalším častým problémem je nedostatek předepisované péče, kompenzačních, inkontinenčních a dalších pomůcek.  I zde dokážeme najít řešení vhodné především pro pacienta.

 

V kolika domovech nyní působíte?

Aktuálně naši zdravotnickou péči poskytujeme ve více než 100 zařízeních po celé republice. Spolupracujeme s domovy od cca 50 klientů. Do našeho portfolia péče o zařízení sociálních služeb spadají ale i velké domovy o 200, 300 a více klientech.

 

Plánujete nějak rozšířit portfolio služeb pro domovy seniorů?

Ano, do konce roku bychom chtěli nejen našim stávajícím, ale i novým partnerským domovům nabídnout využití telemedicíny.

 

Co si pod tímto pojmem máme představit?

Telemedicína je moderní způsob vyšetření za pomoci specializovaných diagnostických přístrojů. Jedná se o vyšetření, kdy není u pacienta fyzicky přítomen lékař. U pacienta je po čas vyšetření přítomna vyškolená sestra, která přístroje ovládá a vyšetření provádí. Lékař, specialista na telemedicínu, je vyšetření přítomen vzdáleně v rámci video hovoru a v reálném čase komunikuje s pacientem i sestrou a sleduje výsledky vyšetření. U sebe v počítači má k dispozici i kompletní zdravotní záznamy daného pacienta. Na základě vyšetření pak lékař určí další postup, léčbu, medikaci nebo pacienta doporučí k vyšetření u specialisty.

Telemedicínu s úspěchem využíváme ve více než 20 našich ordinacích a je přínosem zejména pro pacienty. Dostává se jim kvalitního vyšetření i v době, kdy v ordinaci není přítomen lékař. Tuto výhodu bychom tedy rádi nabídli i domovům seniorů.

 

Jak se říká, pokrok se nedá zastavit. Děkujeme za rozhovor a ať se vám i nadále daří zlepšovat zdravotní péči nejen v domovech seniorů.