Sportovci Čtyřlístku vybojovali olympijské stříbro!

Ve dnech 17. – 25. června letošního roku se v Berlíně uskutečnily Světové letní hry Speciálních olympiád. Největší světová sportovní událost, zahrnující všechny sporty, se letos poprvé uskutečnila v Německu. Speciální olympiády jsou součástí světového olympijského hnutí a již více než padesát let se zaměřují na sportovce s mentálním postižením. Hostitelské město Berlín přivítalo letos 7000 sportovců ze všech zemí světa, kteří se utkali ve 26 sportech. 

     Na olympiádu se v rámci Českého hnutí Speciálních olympiád probojovalo jedenáct sportů a naše olympijská výprava měla celkem 82 členů. V Berlíně vybojovala 8 zlatých, 12 stříbrných a 6  bronzových medailí – celkem tedy 26 medailových umístění a celou řadu umístění do 7. místa. „Naše čtyřletá příprava přinesla ovoce v podobě maximálních výkonů a osobních rekordů přetavených do 26 cenných kovů a další řadu vynikajících umístění. Je to výsledkem skvělé společné práce našich trenérů a píle našich sportovců. Všichni zaslouží velké poděkování i pozornost ze strany společnosti. Věříme, že můžeme inspirovat všechny kolem, že sport nezná hranice.“ dodal Mgr. David Bělůnek, sportovní ředitel Českého hnutí speciálních olympiád.

     Ve dvou sportech byli zastoupeni i ostravští sportovci: stolní tenistka Karla Foltová z ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, spolu s další reprezentantkou Moravskoslezského kraje - Margitou Krejčí z Havířova - sportovní trenérkou, jež startovala s Karlou Foltovou v kategorii Unified. Byly zároveň jedinými ženami zastupujícími za Českou republiku disciplínu stolního tenisu.

      Karla Foltová je zkušená stolní tenistka, která reprezentuje ostravský Čtyřlístek v různých celostátních i mezinárodních soutěžích ve stolním tenisu už řadu let. Bez nadsázky lze říci, že její nominace na letošní Světové letní hry Speciálních olympiád v Berlíně byla vrcholem její dosavadní sportovní kariéry. Ve dvouhře žen nakonec porazila své soupeřky z Indie a , Kazachstánu, Portorika a Pákistánu a ve finále pak podlehla chorvatské reprezentantce v pěti setech. „Byla to pro mě opravdu tvrdá soupeřka, na kterou jsem se musela neustále dotahovat, ale byla zkrátka o kousek lepší než já…“ komentuje Karla Foltová svůj závěrečný boj o zlatou medaili, v němž nakonec podlehla, ale i tak si domů odvážela cenné stříbro a mnoho krásných zážitků z berlínské olympiády.   

      Dalším reprezentantem ostravského Čtyřlístku byl fotbalista Jan Polhoš jako člen reprezentačního českého fotbalového týmu. Upoutal pozornost zástupce Českého hnutí Speciálních olympiád  už na loňském utkání mezi fotbalisty ostravského Čtyřlístku – SK Medvědi a SK Zlín ve Zlíně a Honza tak poprvé získal nominaci do české fotbalové reprezentace. „Berlín – to byl super zážitek a myslím, že na něj nikdy nezapomenu,“ vzpomíná dnes Honza Polhoš na svou první velkou fotbalovou příležitost. „Jsem rád, že si mě všiml vedoucí české olympijské výpravy ve Zlíně a pak už to jelo... Naše fotbalová reprezentace na tom byla fyzicky dobře, ale hned první zápas jsme měli s hráči z Ghany a ten jsme prohráli. Oni byli prostě úžasní – rychlí, mrštní, úplné antilopy…! Zkrátka nešlo to. Pak jsme ale vyhráli nad Čínou, Angličany a Monakem. Proti Angličanům jsme vyhráli 4 : 1, proti Číně dokonce 6 : 1. V semifinále jsme porazili Německo 4 : 2, ale na Ghanu jsme prostě nestačili…“ I tak je ale stříbrná medaile našich fotbalistů na olympiádě úžasný výsledek, na který jsou naši sportovci právem pyšní.     

     V historii Čtyřlístku a jeho sportovců to nejsou první olympijské úspěchy na světové úrovni: v minulosti se Světových letních her Speciálních olympiád zúčastnili další jeho klienti – sportovci se zdravotním (mentálním) postižením. V roce 1999 byla velmi úspěšná čtyřčlenná výprava Čtyřlístku na X. Světových letních hrách Speciálních olympiád sportovců s mentálním postižením, která se uskutečnila v USA v Raleigh v Severní Karolině. Stolní tenistka Marie Horváthová tehdy vybojovala jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili a plavec René Kubíček přivezl bronz.

       Velmi silná skupina sportovců Čtyřlístku zastupovala naši organizaci a Českou republiku v roce 2007 na Světových letních hrách Speciálních olympiád v Šanghaji v Číně, kde nás vůbec poprvé v historii těchto vrcholných světových her sportovců se zdravotním postižením reprezentoval kompletní fotbalový tým Čtyřlístku, sestavený výhradně z hráčů fotbalového klubu - SK Medvědi a stolní tenisté Jarmila Kunderová a Jan Kubík. V silné konkurenci sportovců ze 156 zemí světa tehdy obstáli skvěle: Jarmila Kunderová vybojovala zlatou a bronzovou medaili a také Jan Kubík přivezl jak zlatou medaili za vítězství, tak stříbro ve čtyřhře mužů. Fotbalový tým Medvědů přivezl bronz za sjednocenou kopanou, v níž se umístil za Kyprem a Německem.  

    Dalším naším handicapovaným sportovcem, který získal nominaci na Světové letní hry Speciálních olympiád, byl v roce 2019 Aleš Turlej, jenž byl po výrazném úspěchu fotbalistů Čtyřlístku v jarní soutěži Speciálních olympiád ve Zlíně vybrán do reprezentačního týmu fotbalistů České republiky, kteří se probojovali k účasti na Světových letních hrách Speciálních olympiád, jež se odehrály v Abu Dhabí v Saúdské Arábii. Tehdy sice český tým odjížděl z olympiády bez medaile, ale i tak odvedl velmi dobrý výkon.

     Je skvělé, že těchto vynikajících výsledků dosahují sportovci, kteří v podstatě od dětství vyrůstali mimo vlastní rodinu, mimo běžné domácí prostředí v podmínkách tzv. „ústavní péče“ a přece měli a mají kolem sebe osobnosti, jež byly a jsou ochotné se trpělivě a nezištně věnovat sportovně nadaným lidem s mentálním postižením. Jsou to právě oni, jejichž pomoc a podpora sportovců se zdravotním postižením stojí za všemi těmito úspěchy. Také za to jim patří velké uznání a dík.

  

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ