Fotografický rok pro radost…

Jednou z prvních výstav letošního roku v historické Dvoraně Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, byla výstava s výmluvným názvem: Úsměv, prosím! Tvořila ji kolekce nejlepších fotografií loňského ročníku celostátní soutěže projektu Fotografiemi pro radost, do níž se zapojily příspěvkové i neziskové organizace z celé republiky, pečující o lidi se zdravotním postižením. Ve spolupráci se spolkem Fotografiemi pro radost a centrálním ostravským obvodem, ji uspořádal ostravský Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením.  

     Fotografické soutěže pořádá spolek Fotografiemi pro radost každoročně a jejich témata jsou různá. Prostřednictvím fotografií se organizátoři soutěže snaží zachytit a propojit zážitky lidí s mentálním postižením s okolním světem. Kolekce nejlepších snímků, jež vyhodnocuje odborná porota složená z předních českých fotografů, pak každoročně putuje na výstavy v různých koutech naší vlasti. Výstavy tak pomáhají otevřít a přiblížit veřejnosti mnohdy nečekaně pestrý a barvitý svět lidí s mentálním postižením a podpořit je i tímto způsobem v jejich aktivitách.

    Zimní výstavní kolekce v ostravské Dvoraně, otevřená od 15. února do 18. března, byla sestavena ze snímků 18 organizací, věnujících se péči o lidi se zdravotním postižením, zapojených do projektu Fotografiemi pro radost. V programu vernisáže účinkovali členové tří ostravských organizací, zapojených do tohoto fotografického projektu: taneční soubor Bílá holubice, skupina Mentallica neziskové organizace Naděje pro všechny a skupina Rytmy ostravského Čtyřlístku.

     Touto událostí byl také nepřímo zahájen další – již osmý ročník aktivit spolku Fotografiemi pro radost. Připomeňme, že myšlenka podpory integrace lidí s mentálním postižením do běžného života prostřednictvím fotografií z jejich aktivit, se zrodila na podzim roku 2015, kdy si dvě mladé ženy řekly, že to, co ony prožívají na táborech a dalších akcích svých kamarádů s mentálním postižením, by mělo vidět a hlavně zažít více lidí. Znát jejich příběhy. To, jak jsou bezprostřední a jak krásná, doslova umělecká díla se rodí v jejich dílnách. 

     V roce 2016 pak oslovily organizace pečující o osoby s mentálním postižením, zda se chtějí do projektu zapojit, ukázat své fotografie veřejnosti a přidat se do crowdfundingové akce, která by jim pomohla získat část finančních prostředků na jejich volnočasové aktivity, na něž mnohdy finance v sociálních službách nezbývají. Nad projektem převzali patronát fotografové Lenka Hatašová a Robert Vano. Tehdy se přidalo osm prvních organizací a jeden tábor, provozovaný dobrovolníky. A povedlo se. Fotografie zapůsobily, kamarádi s mentálním postižením se „viděli viset“, byli šťastní a podařilo se vybrat téměř sto tisíc korun na jejich aktivity.

    Od té doby se projekt úspěšně rozvíjí a jeho aktivity i nápady organizátorů se proměňují. Stále se však těší velkému zájmu těch, kteří jsou do nich zapojení. Dnes už můžeme napočítat 22 organizací z různých koutů republiky. Duší spolku je jeho předsedkyně a spoluzakladatelka, Ing. Marta Kopecká, která pro letošní rok nabízí řadu nových aktivit.

     Ani letos nebudou chybět oblíbené fotografické workshopy a zážitkové akce vedené oblíbenými fotografickými mentory: fotografy Jarmilou Štukovou, Václavem Šilhou a Jiřím Pravdou spolu se studenty fotografie. Workshopy budou propojeny se zážitkovými programy a nebude chybět ani workshop pro sociální pracovníky, kteří jsou často součástí aktivit lidí s mentálním postižením, o něž pečují. A bude opravdu na co se těšit. Jeden z fotografických workshopů se uskuteční v labyrintech a bludištích zámku Loučeň, další v Zoo Olomouc a na Sv. Kopečku, v jehož blízkosti olomoucká zoologická zahrada sídlí.  

    Netradičně se na letošní rok plánuje fotosoutěž, v níž tentokrát nebudou soutěžit jednotlivci, ale organizace. Výstava vítězných snímků i motto soutěže bude mít název „To byl náš rok“ a půjde o koláž fotografií z autorských dílen klientů i zaměstnanců jednotlivých organizací. Tři nejlepší kolekce pak budou odměněny na slavnostním vyhlášení vítězů soutěže a vernisáži výstavy „To byl náš rok“ 29. září letošního roku v pražském sportovním areálu Pražačka, pod názvem plným pohody a her: Parkiáda. Ani letos při tom nebude chybět bohatý program s hudbou, tancem a jarmarkem produktů z dílen jednotlivých zapojených organizací, kaváren a doprovodným programem, prezentací partnerů Parkiády – Českého červeného kříže, Hradní stráže, ukázkami činnosti dobrovolných hasičů a vodní záchranné služby, prezentací partnerské Prahy 3 a ještě mnohem víc. 

    A protože letošní rok je rokem Letních olympijských her v Paříži, i v Praze na Pražačce se chystá akce inspirovaná olympijskými sporty. O zábavu tak určitě nebude nouze. Mezi sportovními disciplínami bude atletika, lukostřelba, míčové sporty, zástupce vodních sportů (ale do vody se nepoleze) i sportů bojových či moderní gymnastika. Není třeba se však obávat, vše bude v duchu poklidném, protože není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, a hlavně si to společně užít s kamarády z celé republiky. Na závěr samozřejmě nebude chybět společná diskotéka a hudební produkce zúčastněných kapel.

     Kdo ještě není zapojen do projektu Fotografiemi pro radost, má stále ještě možnost tak učinit na webových stránkách spolku www.fotografiemiproradost.cz. Určitě to stojí za to!

 

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ