Nenechme si všechno líbit
 

Asi každý z nás se setkal s agresorem, který si svoji frustraci vybíjí na okolí. Vždycky se jedná o nepříjemný zážitek. O to nepříjemnější a zraňující je, pokud je agrese zaměřená na lidi v pomáhajících profesích. Zaměstnanci v sociálních službách, ale i zdravotníci by o tom mohli vyprávět.
 

    Před několika měsíci se v domově důchodců v Bystřanech stal incident, kdy do služební místnosti vtrhl příbuzný jedné z klientek a hrubě napadl službu sloužící personál. Častoval je výrazy nejhrubšího kalibru a dožadoval se, aby ty líné ..... šly okamžitě podat pití jeho babičce. Vystresované pečovatelky se marně snažily o vysvětlení.
    O situaci jsem byla informována následující pracovní den a řekla jsem dost, tohle si nenecháme líbit! Incident jsem popsala na služebně Policie ČR a ta začala konat. Nejprve vyslechla všechny dotčené zaměstnance, poté identifikovala agresora a záležitost předala Obecnímu úřadu v Bystřanech, který zahájil přestupkové řízení, jehož výsledkem byla pokuta a úhrada nákladů přestupkového řízení.
    A přestupkové řízení jsme vyvolali ještě jednou. Na sociální síti našeho zařízení se objevil výrok o zanedbání péče. Pečlivě jsme studovali dokumentaci a jednali se zaměstnanci se závěrem, že poskytovaná péče nemůže být zpochybněna.
    I tentokrát jsem se obrátila na Policii ČR, a ta stejně jako v prvním případě identifikovala pisatelku a předala záležitost obecnímu úřadu. Pisatelka hanlivého výroku poté zveřejnila na našich sociálních
sítích omluvu. Omluvou ale vše nekončí, následuje úhrada pokuty a nákladů přestupkového řízení.
    V obou případech jsme cítili velkou satisfakci. Pro zaměstnance je důležité vědomí, že za nimi zaměstnavatel stojí.

Miroslava Barešová, ředitelka Domova důchodců Bystřany