Červené praporky výběrových řízení na vedoucí pozice v sociálních službách

 

Červené praporky jsou rizikové, tedy sporné aspekty výběrových řízení na vedoucí nebo manažerské pracovní pozice nejen v sociálních službách. Množství (v tomto „modelovém případě“ se jedná o 10 praporků) nebo jejich charakter, může každý z nás vnímat odlišně. Tato verze tzv. červených praporků funguje jako podnět k zamyšlení o vašich možnostech a příležitostech budoucího pracovního uplatnění.

Rozsah a obsah takového seznamu červených praporků může být odlišný podle typu pozice, podle subjektu, který dané místo hodlá obsadit, podle vašeho vlastního pohledu na práci a působení třeba v sociálních službách, podle manažerské typologie a řady dalších aspektů. Důležité je umět rozlišit a rozeznat výstražné praporky, které objevujete vy sami a dosud nebyly pojmenovány.

1.     V zásadě není příliš možné počítat s tím, že by se zástupci vyhlašovatele výběrka dokázali ztotožnit s vaším vlastním pohledem na věci, které se týkají předmětu výběru.

2.     Počítejte s tím, že členové výběrové komise se budou zaměřovat na vaše chyby, a že budou velmi loajální (i více než je zdrávo) vůči vedoucím představitelům vyhlašovatele, starostovi, jeho zástupcům, náměstkům hejtmana nebo primátora, majitelům, či klíčovým manažerům dané sítě poskytovatele a že vaše odborné předpoklady půjdou často úplně stranou, a to z mnoha důvodů:

a.     jste moc velká šajba;

b.     víte toho víc než váš budoucí nadřízený;

c.      oni vůbec nepochopí vaši současnou, akční koncepci vedení a řízení, protože na to prostě sami nemají dostatečnou odbornost;

d.     ze zaměření na vaše chyby budou přehlížet své vlastní;

e.     často se budou uchylovat pouze k hodnocení, a to je žalostně málo.

3.     Přestože jste věnovali přípravě mnoho času, zpracovali jste koncepci, studovali zadání vyhlašovatele, zkoumali jste webovou prezentaci „vašeho“ subjektu, četli jste místní i krajské komunitní plány, inspekční zprávy nebo popisy realizace z registru poskytovatelů, zabývali jste se programem rozvoje zařízení, studovali jste výroční zprávy, zjistíte, že jste vlastně jediní, kdo to udělal a výběrová komise to šmahem zahodí.

4.     Počítejte s tím, že do vaší snahy se jistě budou propisovat výsledky z vašich předchozích působišť a že vaše h o d n o c e n í, které vám „kdosi z minula vystavil“, bude neustále někdo omílat, přestože za ním může být lidská nesnášenlivost, nevraživost, rozhádanost, pěstování nenávisti, osobní ambice a samozřejmě také snaha prostě škodit. Počítejte s polopravdami, dezinformacemi, lží a manipulací, prostě s lidskou hloupostí.  

5.     Počítejte s tím, že místa, na která se budete hlásit, a vy obdržíte opakovaně pouze anonymní odpovědi na vaše snažení, budou zanedlouho stejnými vyhlašovateli poptávána znovu, tedy opakovaně, aniž vy sami dostanete příležitost hovořit o tom s někým od vyhlašovatele, nebo aby vás alespoň někdo pozval k vlastnímu pohovoru.

6.     Čtěte, prosím, ty anonymizované odpovědi, kde povětšinou stojí, že vám personalista děkuje za účast ve výběru (např. přes JOBS, Jooble atd.) a pokud se vám do tří týdnů nikdo neozve, že dostali přednost jiní zájemci; a dále to všechno běží podle bodu 5.

7.     Počítejte s tím, že vaše CV, životopisy, výpisy z rejstříku trestů, kopie dokladů o vzdělání a další dokumenty přísně osobní povahy, budou putovat po personálních agenturách a zde se prostě úniku informací o vás zabránit nedá.

8.     Počítejte s tím, že velmi málo vyhlašovatelů proces výběru na konkrétní místo skutečně uzavře sdělením, jak výběrko, dopadlo. Případně to sdělení obdržíte po 4 až 6 týdnech, kdy už je o obsazení pozice dávno rozhodnuto.

9.     Ano, některá výběrka vedou a řídí komerční personální agentury. Tyto provádí již samotný předvýběr mezi uchazeči nebo zájemci.

10.  Skoro na závěr: Vždycky je lepší počítat s tou horší možností.

 

Závěrečná doporučení:

 

1.     V džungli různých variant posílání potřebných (vyžádaných) podkladů k výběrku je nutné se vyznat. Takže si raději pořiďte, nebo založte:

a.     Datovou schránku

b.     Přístup na portál občana

c.      Elektronický podpis a např. také

d.     Aplikaci eDoklady

2.     Usmívejte se na vaši poštovní úřednici, protože v období, kdy hledáte práci a pokoušíte se uspět ve výběrových řízeních se s tou milou paní budete vídat častěji než kdy předtím, a naučte se konvertovat dokumenty, abyste je vždycky poslali v tom správném formátu.

Zejména však bojujte, snažte se, nepropadejte skepsi a nebuďte vykolejení. Zanedlouho zjistíte, že žádné varovné praporky se již neobjevují.  Stojí za to bojovat, komunikovat, hledat, oslovovat různé subjekty. Máte přeci mnohaletou praxi a řadu zkušeností a výsledků! Jistě máte co nabídnout! Věřte si a zkoušejte to i v jiných segmentech a na místech, která vás zaujmou. Záhy získáte jinde nové uplatnění, a že bude stejně zajímavé a inspirující, jako bylo doposud. Přeji vám v hledání hodně energie, naděje, zdraví a štěstí.

 

Jan Sembdner

sembdner@centrum.cz