Využití interaktivní kočky a psa k aktivizaci

 

Domov důchodců Bystřany poskytuje službu DpS 100 klientům a DZR 97 klientům. Již několik let v Domově důchodců Bystřany využíváme k aktivizaci, ke vzpomínání, ke spolupráci s klientem atd. terapeutického kocoura, vždy s kladným výsledkem. Terapeutický kocour slouží převážně k využití v terapii demence. Díky důmyslně vyvážené výplni tělíčka a končetin asociuje živé zvířátko.

Na školení APSS ČR jsme dostali od jedné lektorky tip na zvířata interaktivní – kočku a psa. V čem jsou jiná? Kočka má zabudované senzory, které na dotek reagují mňoukáním a pohybem. Seniorům může zmírnit jejich osamělost. Poslouží i jako aktivizační pomůcka u osob s demencí nebo Alzheimerovou chorobou, u kterých oživí vzpomínky a evokuje potřebu pečovat a ochraňovat. Pes má zabudované senzory, které reagují na pohyb, dotek, ale také na zvuk - na váš hlas odpovídá zaštěkáním. Při pohlazení pejska je cítit tlukot jeho srdce. Dokonale hebký kožich imituje srst štěněte.

V březnu 2024 jsme pořídili první interaktivní kočku, která se rázem stala středem pozornosti nejen u klientů, ale i u personálu. Všichni bez výjimky jsme zasedli kolem kočky a čekali, co se bude dít. Když přišlo první mňouknutí, otevřeli jsme ústa, pak přišlo na řadu lízání packy, a když si kočka zčásti lehla se zamňoukáním na záda, to teprve nastal povyk. Nejenže je příjemná na dotek, ale to, co umí, je neskutečné. Před nabídnutím interaktivní kočky nebo psa klientovi je však důležité zjistit, zda má nebo měl klient tato zvířata vůbec rád. Pokud ano, tak je vyhráno, a i klient se špatnou náladou roztaje a směje se, kočku instinktivně hladí a ta mu za to předvádí své dovednosti. V současné době již máme na každém patře kočku i psa a je úplně jedno, zda je to klient z DZR nebo z DpS. Kladné ohlasy mají u všech, někdo jí/ho chce nechat přes noc v lůžku, jiný zase jen pomazlit a pryč s ní/ním. Zatím u všech klientů, u kterých byla, vyvolala tato zvířátka úsměv na tvářích, a to nás baví. Nemusíme nikoho venčit, nikoho krmit, v případě potřeby jen otřeme vlhkým hadrem a jsou jako nová. Za interaktivní hračky zodpovídá na každém patře jedna pečovatelka, která má zmapované klienty, u kterých je využívá. Reakce klientů pak zapisuje do sociální dokumentace v Cygnus.

Příklad z praxe:

Paní Z.M., 76 let, v DD Bystřany od května 2020, stav po opakovaných CMP s pravostranným ochrnutím poloviny těla a fatickou poruchou. Tudíž zcela imobilní, závislá na péči druhé osoby, vyjadřuje se pouze neverbálně.

Klientka bývá klidná, ale spíše smutná až úzkostná. Má radost z každé návštěvy na pokoji. V lůžku jí byla ponechávána realistická panenka, tzv. Reborn, která dělala klientce, do doby pořízení interaktivních zvířat, společnost. V březnu jí byla předvedena interaktivní kočka se všemi funkcemi, které umí. Rozzářený úsměv ve tváři, náhle veselá nálada, klientky palec nahoru a celkově pozitivní reakce, to vše se odráželo klientce z neverbálního projevu. Kočka klientce ponechána v lůžku, zdravou ruku si stimulovala hlazením kočky po hřbetě. Po nějakém čase se domluvily s pečovatelkou a kočku vyměnily za reborn, avšak po krátkém čase projevila klientka sama opět zájem o kočku, hladila ji a v rámci jejích možností si začala pobrukovat písničku. Kočka ponechána v lůžku.

Z naší praxe jednoznačně vyplývá, že interaktivní hračky vyvolávají u klientů obecně veselejší náladu, pozitivní reakce, klienti se necítí osamělí. Někteří klienti nám ani nechtějí interaktivní zvíře vrátit, myslí si, že je jejich a nechtějí připustit, že by mohlo pomoci i jinému klientovi. U některých klientů s demencí však není reakce vždy pozitivní, pokud je u klienta trvající neklid, neudrží pozornost příliš dlouho a od kočky či psa stejně odchází. Je nutné zohlednit individualitu klienta.

 

Bc. Monika Hrušková, vedoucí péče

Domov důchodců Bystřany