Než přijde psí návštěva

Canisterapie a aktivity se psy jsou čím dál oblíbenější a rozšířenější metodou v aktivizaci klientů pobytových služeb. Popularita s sebou ale nese i rizika a nebezpečí. Přibývá těch, kteří se chtějí canisterapii věnovat, a ne vždy je pro poskytovatele sociálních služeb snadné se zorientovat a najít tým vhodný pro práci v jejich konkrétním zařízení. Pojďme se tedy podívat, co je třeba k tomu, aby byla canisterapie poskytována maximálně kvalitně i maximálně bezpečně…zkrátka co nejlépe pro všechny zúčastněné – klienty, zaměstnance zařízení i CT tým.

O rozhovor jsme požádali Ing. Renatu Hasilovou, z Canisterapeutického centra Jižní Morava

Jaký pes je vhodný na canisterapii?

Zjednodušeně řečeno je to pes, který má rád lidi. Má zájem o kontakt s nimi. Vyhledává ho. Ale přeci jen je potřeba ještě něco navíc – tento pes by měl být prověřen a certifikován některou z organizací, která se canisterapií a testování CT týmů zabývá.
Canisterapeutický pes nemusí být pes s průkazem původu, nemusí být ani čistokrevný. Ačkoli jsou plemena, která se mezi canisterapeutickými psy objevují častěji, vždy jde o konkrétního jedince. Výborným canisterapeuťákem může být i pes, který není na CT připravován od štěněte. Můj první CT pes složil své zkoušky až v 5 letech a nikdy naši společnou mnohaletou práci tento fakt negativně neovlivňoval. Na zkouškách se občas setkáváme se psy, s kterými se jejich majitelé věnovali záchranářské práci, pasení ovcí apod., a když se začal u psů ozývat věk, hledali aktivitu, která není až tak fyzicky náročná a „našli se“ právě v canisterapii. Roli nehraje ani velikost psa, jeho pohlaví nebo třeba druh a délka srsti. Vše má svoje plus a minus. Dlouhosrstí psi přímo lákají k česání, hladkosrstí ale více hřejí. Na velkého psa klient lépe dosáhne – ale malého je možné mu dát na klín, na lůžko vedle hlavy nebo třeba i na hrudník…

Když má pes složeny zkoušky, může s ním pracovat více lidí?

Canisterapeutické zkoušky vždy skládá tým. Člověk a jeho pes. Pokud se CT chce věnovat více členů rodiny, pes skládá zkoušky s každým z nich. Je velmi zajímavé sledovat, jak se pes chová s každým člověkem jinak. Zkušený psovod je psovi oporou a pomocí i v nečekaných situacích.

Jsou nějakým způsobem testováni i psovodi? Je něco, co musejí splnit?

Většina organizací, které testují CT týmy, má na psovody podobné požadavky: věk minimálně 18 let, trestní bezúhonnost, mentální, psychickou i fyzickou způsobilost se psem pracovat. V ČR neexistují celostátně platná pravidla, takže další požadavky záleží na organizaci, pod níž tým pracuje. Je vhodné a zařízení se nemusí stydět tento fakt ověřit, aby se psovod sám (ať už v rámci vzdělávání nabízeného organizací, pod níž pracuje, nebo i u jiných vzdělávacích institucí) pravidelně vzdělával, a to nejen v oblasti kynologie a práce se psem, ale i v oblasti sociální, komunikační apod. Je na zařízení, zda bude hledat psovoda, který se vzdělává, a zda si vyžádá certifikáty o absolvovaných kurzech, seminářích…

V každém případě psovod není jen doplňkem psa, ale naopak. Je základem, na němž práce stojí. Vede psa, směruje ho, dodává mu jistotu, čte jeho řeč těla. Nejen pes, ale i psovod by měl mít rád lidi.

Platí zkouška po celý život psa?

Ne. Tým skládá zkoušky opakovaně. Povaha psů se může věkem měnit, roli hraje jejich využití v chovu, prodělané zdravotní problémy, pozitivní či naopak negativní životní zkušenosti, změny v rodině majitelů psa. Spodní věková hranice pro složení zkoušek bývá u malých psů (dříve vyspívají) 1 rok, u větších psů 18 měsíců. Toto se u různých organizací liší, v rámci ČR neexistují jednotná pravidla, ale obecně jde o to, aby pes byl psychicky i fyzicky dostatečně vyspělý. Lidé, kteří se věnují canisterapii dlouhodobě, často připravují štěně tak, že pracuje po boku psa již odzkoušeného, klienti reagují na štěňata velmi pozitivně, ale vždy je třeba se na přípravě psa v rámci canisterapie na zařízení domluvit.  Horní věková hranice stanovena není, je velmi individuální. Psi, kteří pracují v CT celý život, potřebují pravidelný kontakt s lidmi a chtějí „chodit do práce“, i když jim fyzických sil ubývá. Je na psovodovi, aby toho odhadl a třeba změnil cílovou skupinu klientů, ke kterým se psem chodí. Místo aktivit s dětmi v tělocvičně starší pes rád uvítá návštěvní službu v domově seniorů, kde je hlazen, krmen, obdivován a hýčkán. Liší se také doba, po které se testování opakuje. Na certifikátech o složené zkoušce (podoba certifikátů je různá, dle organizace, kde je zkouška složena) by mělo být uvedeno datum, do kdy je zkouška platná, a je na poskytovateli sociálních služeb, aby si tuto platnost průběžně ověřoval.

Jak vypadají zkoušky CT týmů?

Zkoušky vhodnosti povahy psa pro canisterapii a testování CT týmu nemá v ČR jednotnou podobu. Zkušební řády různých organizací se ale příliš neliší, do značné míry panuje shoda v tom, jaké situace by měl pes zvládat. Pro názornost se podívejme na některé disciplíny zkušebního řádu Canisterapeutického sdružení Jižní Morava, pod kterým pracuji. Zkouška CTSJM má 10 disciplín, tyto mají dané pořadí.  Počet zkoušených týmů se pohybuje kolem 15 na jedněch zkouškách, v tomto počtu trvá zkouška cca 4 hodiny. Psa testuje rozhodčí s dlouholetou (cca 20 let) praxí v canisterapii, zároveň má tento rozhodčí složeny i zkoušky pro posuzování psů se speciálním výcvikem (věnuje se i posuzování asistenčních, signálních či vodících psů). V některých disciplínách je potřeba asistence dalších osob – tyto bývají z řad rodinných příslušníků, diváků na zkouškách anebo, konají-li se zkoušky přímo ve spolupracujícím zařízení, mohou při některých disciplínách asistovat i klienti. Je to pro ně velký zážitek a pro psa ještě důkladnější prověření. Příležitostí pořádat zkoušky přímo v zařízeních ale není mnoho.

A teď už se podívejme na některé disciplíny.

-        Ověření reakce psa na osobu v bílém plášti „vonící“ silnou dezinfekcí. Proč toto zkoušíme? Pro některé psy může bílý plášť a dezinfekce být synonymem pro nepříjemnou zkušenost ve veterinární ordinaci. Nebývá to časté, ale pes, který by byl ve stresu, nemůže dobře pracovat a dávat radost.

-        Ověření reakce psa na pád berle, otevření deštníku, pád osoby, rozsypané plechovky… Proč? Protože tohle se prostě stává, tyhle situace nelze v praxi eliminovat. Pokud z nich pes v klidu odejde, je to v pořádku, ale neměly by v něm vyvolat strach do té míry, že odmítne na místě pracovat, nebo že zaútočí.

-        Testujeme také reakce psa na těsné objetí, zatahání za uši, pohled do očí… Proč? Na základě předchozích řádků už tušíte sami…

-        Neprojevuje pes dominanci hlídáním si potravy? Bere pamlsky jemně a v klidu? Nechá si sáhnout do misky?

-        Nechá se pes rychle zklidnit i v situaci, kdy ho klienti rozdovádí?

-        Je pes ochotný pracovat s osobou na vozíku, osobou s chodítkem či o berlích? Kompenzační pomůcky pro usnadnění pohybu jsou v pobytových zařízeních používány v podstatě všude a pořád. Pes by je „neměl řešit“, neměl by se jim vyhýbat – vždyť i klient na vozíku s ním chce pracovat, chce jít na procházku, chce si psa pohladit, učesat, vzít si od něj míček…

Některé situace můžete vidět na přiložených „dvojfotografiích“, kdy barevná fotografie zachycuje situaci na zkouškách a černobílá pak situaci přímo z praxe. (fota jsou umístěna na www.rezidencnipece.cz)

Jakým způsobem můžeme najít CT tým pro naše zařízení?

V dnešní době je na jednu stranu hledání jednodušší díky sociálním sítím, na druhou stranu složitější vzhledem k povinnosti organizací nezveřejňovat kontaktní údaje svých členů. Jak tedy hledat?

Na facebooku existuje skupina „Canisterapie profesionálně“, kam je možné vstoupit a vložit poptávku. Ve skupině jsou členové z celé republiky, je tedy pravděpodobné, že ji bude číst i někdo z vašeho okolí.

V ČR existuje řada organizací (s různě dlouhou historií, různou kvalitou práce, s různě velkou členskou základnou, s různou územní působností apod.) a tak je možné oslovit organizaci územně nejbližší, aby tým doporučila, zprostředkovala kontakt mezi zařízením a týmem, vložila poptávku na jejich FB stránku či na jejich web. Namátkou můžeme jmenovat (řazeno abecedně a seznam zdaleka není úplný, měl by ale pokrýt území ČR): Aura Canis, Canisterapeutické sdružení Jižní Morava, Canisterapie Kladno, Elva help, Hafík, Helppes, Podané ruce, Pomocné tlapky. Na webových stránkách těchto organizací najdete kontaktní údaje.

Našli jsme vhodný tým! Můžeme už začít pracovat?

Ano, můžete. Ale na základě dlouholetých zkušeností doporučujeme ještě pár věcí zvládnout.

-        Uzavřete smlouvu mezi zařízením a CT týmem či organizací, pod kterou tým pracuje (některé organizace mají zaměstnance, některé týmy jen zastřešují a smlouvu uzavírá každý tým sám za sebe). Ve smlouvě by neměla chybět ustanovení ohledně frekvence návštěv, vytýčení oblastí odpovědnosti na obou smluvních stranách, finančního ohodnocení…

-        Nepodceňujte kontrolu zdravotního stavu psa a péče o něj. Je dobré mít ve smlouvě zakotveny také požadavky na veterinární péči (pravidelnost vakcinace, odčervení, ošetření proti ektoparazitům) a její dokládání, je vhodné mít doklad ofocený a uložený (stejně jako certifikát týmu dokládající složení potřebné zkoušky). Zákon u nás stanovuje povinnost mít psa očkovaného proti vzteklině, ale CT pes by měl být vakcinován nad rámec tohoto zákona včetně vakcinace proti leptospiroze (ta je přenosná na člověka).  Psovod má odpovědnost za to, že na CT přivede psa zdravého po všech stránkách. Na druhé straně je odpovědností zaměstnanců upozornit psovoda například na průjmové onemocnění v zařízení. 

-        Je dobré se domluvit, kdo bude tým doprovázet (aktivizační pracovník, pečovatel, rehabilitační pracovník...). Psovod má v první řadě odpovědnost za psa, ze strany zařízení je potřebná přítomnost pracovníka, který zná klienta, pracuje s ním, zprostředkovává kontakt (uvede psovoda, u klientů dodává při prvních CT setkáních jistotu, upozorní psovoda například na pergamenovou kůži klienta, seznámí psovoda s cílem, na jehož dosažení bude CT tým spolupracovat…). Tato osoba také zaznamenává CT do denních výkazů klientů a dalších dokumentů. Canisterapie je týmová práce.

-        Domluvte se, kde budou aktivity probíhat (společenská místnost, pokoje klientů, chodby, zahrada, tělocvična…)

-        Stanovte pravidla práce na lůžku.  Bude se při ní používat například pro účely CT vyhrazená deka? Nebo může pes přímo na postel?

-        Bude možné focení nebo natáčení videí? Může tyto výstupy pořizovat psovod? Mohou být používány i k propagaci jeho práce a za jakých podmínek?

Jistě vás napadají i další body. Nebojte se a ptejte se. Je to v pořádku. A stojí to za to, protože kvalitně prováděná canisterapie přinese spoustu radosti nejen vašim klientům ale i všem pracovníkům vašeho zařízení.

Ing. Renata Hasilová

Již na vysoké škole měla chov zlatých retrívrů, a jako CT začala spolupracovat s organizací Remedia Plus Břeclav, která v tu dobu otevírala Denní stacionář UTILIS. Na tomto stacionáři se canisterapii věnuje stále, a nejen tam. V současné době se věnuje širokému spektru CT aktivit - od programů pro MŠ, ZŠ, veřejnost, po práci s klienty nemocnice, LDN, DS nebo stacionářů. Během let pracovala s několika psy různých plemen, v současné době má v týmu zlaté retrívry, labradora a trpasličí jezevčíky. Pracuje pod záštitou Canisterapeutického sdružení Jižní Morava.