Výstava Fotografiemi pro radost v Ostravě

Prvním letošním zastavením putovní výstavy Fotografiemi pro radost byla Ostrava. Ve spolupráci s jedním z účastníků tohoto výstavního projektu – ostravským Čtyřlístkem – centrem pro osoby se zdravotním postižením, nabídla krásné výstavní prostory pro tuto prezentaci nejlepších snímků loňského roku Knihovna města Ostravy ve své pobočce ve Vítkovicích. Vernisáž výstavy se uskutečnila v pondělí 8. ledna a kromě její hlavní organizátorky, paní Ing. Marty Kopecké a ředitelky Knihovny města Ostravy Mgr. Miroslavy Sabelové, které výstavu zahájily, se jí zúčastnili i hosté z řad zaměstnanců a návštěvníků knihovny, představitelé ostravského Čtyřlístku a další.

     Jednotlivé vystavené snímky pocházely od autorů z dvanácti organizací z celé republiky, věnujících se péči o děti a dospělé s mentálním postižením a zachycují nejrůznější zážitky a aktivity těchto lidí. Kromě ostravského Čtyřlístku to byl Domov a centrum aktivity Hodkovice nad Mohelkou, Klíč – centrum sociálních služeb Olomouc, Domov bez zámku Náměšť nad Oslavou, Denní a týdenní stacionář Klíček z Tábora-Záluží, Denní a týdenní stacionář Jihlava, V růžovém sadu, z. ú. Ořechov, Mateřská a základní škola a dětský domov Ivančice, Denní centrum Barevný svět o. p. s. Třebíč, Domov svaté rodiny Praha, Domov pod Kuňkou Ráby a Domov pro osoby se zdravotním postižením Kytlice.

     Výstava Fotografiemi pro radost zahájila své putování loni v listopadu v Táboře a letos pokračuje v dalších městech České republiky. Vernisáž první letošní prezentace této putovní výstavy v Knihovně města Ostravy ve Vítkovicích měla příjemnou, téměř rodinnou atmosféru, kterou ilustrovaly i vystavené fotografie, z nichž doslova vyzařuje radost a dobrá nálada. K té nepochybně přispěla i výborná káva, kterou návštěvníkům vernisáže ve vítkovické knihovně připravovali v pojízdné kavárně Mental Café klienti Čtyřlístku.

     V programu vernisáže vystoupil i hudební soubor ostravského Čtyřlístku – skupina Rytmy, s nímž si pak s chutí zahráli i někteří hosté, včetně paní ředitelky Sabelové. Ta také nabídla organizátorům projektu Fotografiemi pro radost další spolupráci a tak lze věřit, že se do krásných výstavních prostor ostravské knihovny buď ještě letos anebo napřesrok vrátí i letošní kolekce nejlepších snímků tohoto projektu.  

Text: BOHDANA RYWIKOVÁ

Foto: autorka