SOCHA SVOBODY PUTUJE Z KYTLICE DO ARIZONY

Svět je malý a o náhody v něm není nouze, říká klasik. O jedno z příjemných propojení dvou polovin zeměkoule se nedávno postarali klienti DOZP Kytlice, konkrétně výtvarně zdatní a talentovaní pánové Ludvík Farkaš, Václav Čermák a Michal Tancoš. Právě oni budou svými díly reprezentovat malou obec v Lužických horách a souběžně s ní i Prahu a celou naši republiku na celosvětové výstavě určené umění postižených osob. Organizátorem této netradiční akce je americký Phoenix, který oslovil svá sesterská města napříč celým světem. Mezi účastníky soutěžní exhibice tak patří Taipei, Montreal a mnoho dalších včetně Prahy. Naše hlavní město si pak jako zřizovatel zmíněného kytlického Domova  vzpomnělo na dnes již známé umělecké schopnosti místních obyvatel a ukázalo právě sem.

Trojice klientů tak dnes žije s vědomím, že se na jejich díla budou několik týdnů moci dívat lidé za velkou louží. Z hlediska práce na sebevědomí uživatelů sociální služby je to velmi vzácná věc. Transformační podtext akce je sympatický, stejně jako patrná energie, kterou do ní organizátoři vkládají.

Některé zaslané malby působí velmi odvážně a tak jsou autoři, klienti i personál DOZP, který účast na zahraniční výstavě rovněž prožívá, zvědaví na přijetí děl návštěvníky výstavy. Delší dobu trvající událost by měla být završena vyhlášením výsledků v posledním čtvrtletí roku. O případném úspěchu českých barev vás budeme rádi informovat.

Jakub Horák