SENI Cup po třinácté

 

Přijeli Panenka, Vízek a Berger

Tradiční turnaj zdravotně postižených v malé kopané SENI Cup 2018 se letos hrál ve středu 30. května v Havlíčkově Brodu.

 

Na hřišti místního Slovanu se letos střetlo 16 týmů reprezentujících zařízení sociálních služeb pro zdravotně postižené. Celodenní klání zahájili slavnostním výkopem starosta Brodu Jan Tecl a náměstek hejtmana Kraje Vysočina Mgr. Pavel Franěk. Dopoledne se bojovalo ve čtyřech základních skupinách, jejichž vítězové se střetli po obědě v semifinále a posléze ve finálových bojích. V prvním semifinále se tak utkali zkušení borci z MSSS Vejprty s reprezentanty Domova Horizont Kyjov. Po vyrovnaném boji zvítězili nakonec jasně borci z Vejprt 3:0 a postoupili do finále. V druhém semifinále poměřili síly nováček turnaje, poskytovatel sociálních služeb Zahrada z Kladna a Domov Kopretina Černovice. V napínavém zápase zaslouženě zvítězili reprezentanti Zahrady 4:3. V dramatickém a vyrovnaném finále se po remíze 4:4 poprvé v historii turnaje rozhodovalo o vítězi v penaltovém rozstřelu. V něm se štěstí přiklonilo na stranu kladenských, kteří se tak při své premiéře na Seni Cupu stali překvapivými vítězi celého turnaje. V zápase o třetí místo Kopretina Černovice porazila Horizont Kyjov 8:2.

Díky nebývalému množství partnerů turnaje si každý z účastníků odvezl hodnotné ceny, které jim pomohou rozvíjet fotbalové dovednosti. Vítěz navíc navštíví studia České televize, která z turnaje přinesla reportáž, poražený finalista vyrazí za kulturou do IMAXU a první tři mužstva si užijí domácí ligové utkání SK Slavia v pražském Edenu. Nedílnou součástí turnaje je návštěva patronů turnaje. Letos jimi byly hned slavné osobnosti českého fotbalu – Antonín Panenka, Ladislav Vízek a Jan Berger.

Antonín Panenka, který se do role patrona vrátil po loňské absenci, svým způsobem již patří k inventáři turnaje: „V Brodu jsem byl už nejmíň podeváté, tak vždy vím, co mám očekávat. Přivezl jsem hráčům plakáty a v závěrečné exhibici s vítězi turnaje jsem dokonce skóroval kolenem. SENI Cup je podle mě nejen užitečný, ale pro zdravé lidi, kteří měli v životě více štěstí, i velmi poučný, a všichni jeho organizátoři si zaslouží velký dík.“  Ladislav Vízek se na turnaji objevil potřetí: „Od začátku, co sem jezdím, se mi moc líbí atmosféra turnaje, to nadšení, radost a bojovnost všech hráčů. I letos jsem cítil jako svoji povinnost přijet opět. Zábava byla, že jsem se tu tentokrát opět potkal s Tondou Panenkou, se kterým se vídám často na golfu a na tenise. S Honzou Bergerem se potkávám spíše jen na fotbalových srazech a zápasech starých gard, protože ten nemá tolik času jako my dva – ještě stále totiž pracuje jako malíř pokojů, což je obdivuhodné,“ usmívá se Vízek.  Honza Berger přijel do Brodu poprvé: „Na takovém turnaji jsem ještě nebyl, ale právě s Tondou Panenkou jsme párkrát navštívili domovy s postiženými dětmi, a vím, jak je potěšilo, když se osobně potkali se slavným Tondou Panenkou. A tady to bylo stejné – Tonda je holt hvězda.“

K výborné náladě, jež i díky krásnému letnímu počasí na hřišti místního Slovanu panovala, přispěla velkým dílem zpěvačka Heidi, která svými chytlavými písničkami stejně jako loni doslova roztancovala hráče i diváky. V poledne koncertoval Martin Maxa, který se na turnaj vrací již pravidelně.

Překvapivý vítěz – PSS Zahrada Kladno

Vítězem turnaje se stal hned při své první účasti tým PSS Zahrada Kladno. Impulzivního kouče a trenéra Zahrady Mgr. Věroslava Heriana jsme se bezprostředně po skončení turnaje zeptali na jeho zážitky.

Poprvé na SENI Cupu a hned vítězství. Co tomu říkáte?

Byli jsme nadšeni. Turnaj byl profesionálně připraven, hráčům se atmosféra turnaje, patroni a vystupující, i celkové zabezpečení  moc líbilo. Nejemotivnějším zážitkem pro nás bylo předávání poháru při písní We are the champions a blahopřání od slavných fotbalových internacionálů.

Odměnou pro vítěze turnaje je návštěva studií České televize na Kavčích horách. Jak se tam těšíte?

Všichni jsme samozřejmě zvědaví na to, jak to tam bude vypadat a do Prahy se těšíme. A také jsme nadšeni z další výhry, ze vstupenek na domáci zápasy SK Slavia Praha.

Jakou roli hraje fotbal v životě vašich svěřenců? Jak často třeba trénujete?

O systémovém tréninku se moc mluvit nedá, je spíše nárazový. Většinou se na to vrhneme až tak měsíc dva měsíce před zápasy. Jinak v průběhu roku si hráči, tedy správně klienti, kopou na našem hřišti více méně živelně.
Který hráč byl největší oporou týmu?

Nemohu a nechci vyzdvihovat jednoho nejlepšího hráče, protože vedu mužstvo k soudržnosti, kázni a nasazení - v duchu hesla všichni za jednoho jeden za všechny.
Který z patronů turnaje nebo vystupujících zaujali vaše hráče nejvíc?

Vystoupení Heidi Janků i Martina Maxy se nám líbila, klienti byli samozřejmě rádi, že slavní zpěváky poslouchají a vidí „naživo“.

A co se týče fotbalistů - foto hovoří za vše. Třeba Tonda Panenka je pro každého super osobnost. Měli jsme to lehčí v tom, že já se Ladislavem Vízkem znám osobně a Honza Berger je opravdu bezprostřední chlapík. Všichni byli velice přátelští, setkání bylo opravdu moc prima.

Přijedete vítězství obhajovat i příští rok?

Toť otázka nejtěžší... Ale pokud budeme mít hráče, tak určitě ano.

Vejprty až druhé

Druhý v pořadí skončil tým MSSS Vejprty, který v minulém ročníku vyhrál. O své dojmy z turnaje se s námi podělila koordinátorka Centra volného času Karolína Bálintová.

Jak se vám letos turnaj líbil, jaké nejsilnější zážitky si z Brodu odvážíte?

Naši hráči a my samozřejmě také si vážíme pozvání na takto velkolepou akci. Nejenže se setkáme s významnými hosty, ale potkáváme zde řadu kamarádů. Nejsilnějším zážitkem jsou pro nás samotné zápasy. Letos jsme sice byli až druzí, ale i tak jsme získali krásné ceny. Jako vždy bylo pro nás všechny velkým zážitkem setkání s patrony turnaje. Hráči obdivují a mají vzor hlavně Antonína Panenku.

Který hráč byl největší oporou vašeho týmu?

Oporou našeho týmu byl bezesporu kapitán družstva Lukáš Sivák. Cením si na něm nejvíce toho, jak jak po celou dobu turnaje své spoluhráče podporoval, povzbuzoval a motivoval.

Co pro vaše svěřence fotbal znamená, jak často se dostanete na hřiště?

Snažíme se klienty podporovat a vést ke sportovní činnosti. Ve sportu jsou velmi nadaní a cílevědomí a fotbal je pro ně jeden z nejvhodnějších sportů. Trénují každé úterý podle možností jednotlivých klientů s Centrem Volného Času pro MSSS Vejprty.

Přijedete příště zase vyhrát?

Pokud budeme pozváni, určitě pojedeme. A víte proč? Přece chceme být první!

 

Nad letošním 13. ročníkem SENI Cupu, jehož organizátorem je dodavatel hygienických, kosmetických a zdravotnických výrobků na český trh, společnost Bella Bohemia, převzalo záštitu stejně jako v předchozích letech Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.  Zahájení turnaje se zúčastnila také místostarostka města Havlíčkův Brod, paní Ivana Mojžyšková, a vedoucí odboru sociálních věcí za kraj Vysočina paní Věra Švarcová.

 

Partnery turnaje jsou Město Havlíčkův Brod, Asociace poskytovatelů sociálních služeb, časopis Rezidenční péče, FAČR, Nadace ČEZ, SK Slavia Praha. Za pitný servis na stadionu děkujeme firmě CATUS, za dárky pro účastníky firmám Kalpe, Marli, Speed press plus, IDSYS, Elastoform, Cinema City.

 

Text a foto Miloš Kučera