FOTOGRAFIEMI PRO RADOST

Snad ještě nikdy nezažila zahrada Domova Barevný svět ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením, takovou invazi fotografů a zvířat, jako o poslední červencové neděli. V rámci letošního projektu Fotografiemi pro radost, se na zahradě uskutečnil jeden z letošních fotografických workshopů, jehož přímými účastníky byli vedle profesionálů, Jarmily Štukové a Václava Šilhy, držitelů prestižních ocenění Czech Press Photo, klienti Čtyřlístku, neziskové organizace Naděje pro všechny a děti z mateřské školy Paprsek v Ostravě. 

     Nikdo z účastníků workshopu nemohl tušit, že se objektem jejich fotografického zájmu stane tolik zvířat, kolik se jich tentokrát na zahradě sešlo: pes Fido, k němuž se přidali další tři psí kamarádi ze Čtyřlístku a ze spolku Naděje pro všechny. Mezi nečekanými domácími mazlíčky byla i koza, želva a také jedno morčátko. I když mnozí z účastníků workshopu měli fotoaparát v ruce poprvé, pod vedením Václava Šilhy, jenž neúnavně radil, inspiroval a dokonce se sám snažil suplovat běžícího psa, nebyla o zábavu nouze a všem se fotografické dopoledne moc líbilo.

      Ne všichni se samozřejmě soustředili pouze na hlavní objekty fotografického zájmu, ale nechali se volně inspirovat samotnou atmosférou tohoto nedělního dopoledne i lidmi, kteří se jej zúčastnili.

      V rámci projektu Fotografiemi pro radost se během letošního léta uskutečnily v různých částech České republiky ještě další workshopy – ve Střelicích pro region Jižní Morava a Vysočina, v Hodkovicích nad Mohelkou pro Severní a Východní Čechy a další pokračovaly ještě v září v Neratově ve Východních Čechách a poslední opět v Ostravě pod vedením Jarmily Štukové.  

      Do projektu Fotografiemi pro radost je již zapojeno sedmnáct organizací z celé republiky, věnujících se práci s lidmi s mentálním postižením, což svědčí o tom, že jeho aktivity oslovují stále víc nadšenců. Ukazuje se totiž, že fotografie mohou spojovat a inspirovat i řadu dalších činností, jak jsme o tom již psali v minulých vydáních časopisu Rezidenční péče a určitě se k nim ještě vrátím v jeho příštím čísle.

     Jak se letos fotoreportérům s mentálním postižením dařilo, a které z jejich snímků postoupí do finále letošního ročníku soutěže Pomáháme fotografiemi, to bude jasné už v listopadu. Vernisáž výstavy nejlepších snímků se uskuteční v neděli 4. listopadu v Praze – Holešovicích ve Vnitroblocku v Tusarově ulici č. 31 od 13.00 hodin. Vernisáž bude provázet velký koncert s kapelou Sto zvířat a dalšími účinkujícími ze zapojených organizací. Určitě je na co se těšít. Přijeďte se také podívat, vstup je volný.     

BOHDANA RYWIKOVÁ

Foto: autorka a JIŘÍ VÁLEK