OSTRAVA OPĚT V BARVÁCH DUHY

 

Už podvanácté zve Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava širokou veřejnost na koncert Všechny barvy duhy, pořádaný ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě v Divadle Antonína Dvořáka v pondělí 22. října v 18 hodin. Hlavním hostem a patronem večera, který budou i letos moderovat herci Pavla Dostálová a Jiří Sedláček, je hudební skupina Slza. Opět se můžeme těšit na studenty speciálních tříd Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě, členy tanečního uskupení Bílá holubice, nově také na hudební skupinu Mentalica ze spolku Naděje pro všechny anebo na spoluúčinkující baristy z pojízdné kavárny Mental Café spolu se soubory Family Gospel Ostrava a Ostravská klika. Zahraničním hostem koncertu je letošní finalistka polské soutěže Zaczarowana Piosenka Aleksandra Nykiel.

     Záštitu nad koncertem převzali hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, náměstek primátora města Ostravy Michal Mariánek a prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. Koncert se koná s finanční podporou Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy.    

     Koncertní projekt Čtyřlístku Všechny barvy duhy již více než jedno desetiletí reprezentuje hudební, taneční a pěvecké umění dětí a dospělých s mentálním a jiným zdravotním postižením ve spolupráci s profesionálními umělci z oblasti hudby a divadla. Jeho smyslem je aktivní zapojování lidí s handicapem do tvůrčí umělecké činnosti, nabídnout jim možnost sdílet radost ze společného kulturního prožitku spolu s dalšími podobně postiženými lidmi a poskytnout jim zároveň rovnocennou šanci představit svůj talent široké veřejnosti po boku profesionálních hudebníků, zpěváků nebo tanečníků.      

     Od roku 2010 se projekt Všechny barvy duhy rozšířil o mezinárodní spolupráci s polskými partnery s podporou Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě, díky němuž se koncertu zúčastňují finalistky prestižních pěveckých soutěží pro handicapované zpěváky v Polsku (Zaczarowana Piosenka, Polsko má talent), ale několikrát na koncertu hostovali i hendikepovaní zpěváci ze Slovenska, jako například Marian Bango nebo Viera Petrovčinová. Každoročně jsou patrony účinkujících známé osobnosti naší hudební scény a během své historie jich ostravské „Barvy duhy“ hostily již celou plejádu: Věru Špinarovou, Ewu Farnou, Petru Janů, Lenku Filipovou, Moniku Absolonovou, Markétu Konvičkovou, Heidi Janků, Jaromíra Nohavicu, Michala Hrůzu, Petra Bendeho, Radka Pastrňáka, Martina Chodúra, Pavla Dobeše, skupinu YoYo Band a řadu dalších. Přítomnost těchto patronů na koncertech Všechny barvy duhy však není jen vějičkou, jak přilákat do hlediště divadla širokou veřejnost, ale především obrovským povzbuzením pro všechny účinkující, kteří se na tyto koncerty připravují celoročně a vydávají ze sebe opravdu to nejlepší.

      Po jedenáctileté existenci projektu Všechny barvy duhy je záměrem organizátora – ostravského Čtyřlístku, rozvíjet dosavadní spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským a  Lidovou konzervatoří a Múzickou školou v Ostravě (v posledních letech také s občanskými sdruženími Bílá holubice a dalšími subjekty, pracujícími s hendikepovanými lidmi) a koncipovat koncert jako přehlídku múzického umění lidí se zdravotním postižením i z jiných části republiky. V roce 2016 zde hostovalo poprvé taneční seskupení Leporelo z Centra 83 v Mladé Boleslavi a v loňském roce taneční soubor Lucarino Dance z Centra sociální pomoci v Litoměřicích. Tím se také rozrůstá okruh přátel a spolupráce všech zúčastněných, kteří se vzájemně zvou na své akce – přehlídky nebo festivaly. To je nepochybně další pozitivní stránka tohoto projektu a lze si jen přát, aby změny, k nimž v rámci transformace dochází v sociálních službách napříč republikou, nenarušily stabilitu a soudržnost hudebních, pěveckých nebo tanečních souborů, které v oblasti sociálních služeb řadu let fungují a představují důležitý aktivizační prvek v životě lidí s mentálním nebo jiným zdravotním postižením.

     Program koncertu Všechny barvy duhy pravidelně zahrnuje různé oblasti umění, různé žánry, v nichž mohou hendikepovaní lidé projevit svůj talent. Tento společný program má umožnit zdravým lidem ocenit úsilí postižených lidí při překonávání zdravotního handicapu a zároveň odbourávání společenských bariér, které je stále ještě dělí od světa zdravých lidí. Lze si jen přát, aby podobné aktivity, jako jsou koncerty Všechny barvy duhy v Ostravě, festival Nad oblaky v Olomouci, přehlídka Tvoříme duší v Zákupech u České Lípy, festivaly Patříme k sobě v Semilech, Motýlek v Kopřivnici, Umíme se bavit v Libochovicích a řada dalších, na nichž lidé s hendikepem mohou představit své dovednosti, vydržely ještě hodně dlouho.

    Není to však jen o pořadatelích a jejich odhodlání, ale především o těch, kteří s hendikepovanými lidmi pracují a vedle svých běžných každodenních povinností v péči o ně, se snaží dělat i něco víc: otevírat jim nové světy a mnohdy jim také dodávat potřebnou sebedůvěru ve vlastní schopnosti. A právě před nimi je třeba hluboce smeknout…

BOHDANA RYWIKOVÁ