NEVŠEDNÍ ODPOLEDNE V HOTELU IMPERIAL

Spolupráce ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením s jedním z nejlepších a nejstarších hotelů v Ostravě – hotelem Imperial, trvá díky koncertnímu projektu Všechny barvy duhy již více než deset let. Hotel je každoročně partnerem tohoto projektu a díky této spolupráci zde můžeme ubytovávat mimoostravské účinkující hosty koncertu. Ti vždy oceňují ochotu a vstřícnost hotelového personálu, výbornou kuchyni a celkově přátelské prostředí hotelu, stojícího v samém centru Ostravy.

     Manažerka hotelu, paní Miriam Čechová, spolu se svými kolegyněmi Terezou Sivcovou a Šárkou Bednárikovou, pozvala v dubnu naše klienty z Chráněného bydlení Třebovice na návštěvu. Ti samozřejmě s nadšením pozvání přijali, protože možnost nahlédnout do „zákulisí“ mezinárodního hotelu čtyřhvězdičkové kategorie, se nenabízí každý den. Skupinka devíti mladých mužů a žen z chráněného bydlení se tak vydala 4. dubna na odpolední exkurzi do nejznámějšího a také jednoho z nejstarších hotelů ve městě. V hale nás přivítaly naše hostitelky a seznámily nás se slavnou historií hotelu.

     Slovo Imperial znamená císařský, velkolepý. Po otevření tohoto ve své době vskutku impozantního hotelu v roce 1904 nešetřil dobový tisk superlativy a konstatoval, že „nový hotel založený ve velkolepém stylu a luxusně vybavený vším komfortem splňuje všechny nároky na moderní ubytování.“ Majitelé - manželé Josef a Anna Petzakovi, nabízeli hostům na počátku 20. století nejen vysoce elegantní ubytování v pokojích s elektrickým osvětlením a ústředním vytápěním, ale lákali návštěvníky také na výbornou vídeňskou kuchyni, která patřila zcela neodmyslitelně k této době, a zdůrazňovali značky nabízeného piva: Ostravské císařské ze Strassmannova pivovaru nebo Pilsner Urquell z Měšťanského pivovaru v Plzni. Během krátké doby získal hotel velmi dobré renomé a mohli jsme se přesvědčit o tom, že mu vydrželo dodneška

     Však také na hotelových chodbách naši skupinku z Třebovic zaujaly staré fotografie historické podoby hotelu Imperial. Velkolepost a majestátnost budovy zakončené nárožní věží, byla samozřejmě podtržena i názvem hotelu. Příjemné a pohodlné ubytování tady dodneška nacházejí hosté z celého světa, i když hotelové interiéry už vypadají podstatně jinak než na počátku minulého století. Prohlédli jsme si útulné a zároveň moderně vybavené pokoje i jeden přepychový apartmán, nahlédli do posilovny i do hotelového bazénu a pak jsme zavítali do kongresové haly a přilehlého salonku.

      V přízemí hotelu jsme obdivovali překrásné křišťálové lustry a eleganci restaurace Legend v historické části budovy, která dávala tušit, jak to tady asi vypadalo kdysi a v hale jsme si prohlédli soubor fotografií, dokumentujících slavnou hotelovou minulost.

      Sladkou tečkou na konci naší návštěvy bylo pozvání do hotelové restaurace na šálek lahodné kávy a vynikající zákusky zdejších cukrářů. Všechny tři dámy z hotelu Imperial, které nás odpoledne doprovázely, byly milými hostitelkami a slíbily, že se na oplátku přijedou podívat také k nám, do chráněného bydlení v Třebovicích. Věříme, že se jim u nás bude líbit přinejmenším stejně, jako nám v hotelu Imperial.   

Text a foto: BOHDANA RYWIKOVÁ