Jaké byly VŠECHNY BARVY DUHY 2017

Když jsme v roce 2007 pořádali první ročník koncertu Všechny barvy duhy, byla před námi jedna velká neznámá. Neměli jsme s koncerty v tak velkém měřítku žádné zkušenosti, ale měli jsme za sebou řadu nejrůznějších menších vystoupení – hudebních i tanečních, která se vždy u veřejnosti setkávala s velmi příznivou odezvou. Jasno jsme měli v jediném: chtěli jsme, aby se o nás vědělo víc a aby naši klienti dostali skutečně rovnocennou příležitost prezentovat to, co dovedou. Ne na skromných besídkách pro rodiče, ale na velké scéně a s hledištěm, v němž může zasednout víc než pár desítek diváků. Povedlo se. Dnes máme za sebou jedenáctý ročník koncertu Všechny barvy duhy a zdá se, že zraje jak dobré víno…

     Máme nepochybně velké štěstí v tom, že naše koncerty dostávají štědrou podporu jak ze strany statutárního města Ostravy, tak Moravskoslezského kraje. Letos poprvé v historii těchto koncertů přijal nad „Barvami duhy“ záštitu hejtman Moravskoslezského kraje, pan Ivo Vondrák spolu s náměstkem primátora města Ostravy, Michalem Mariánkem.

    A pak je tady další partner, bez jehož přízně a podpory by se koncerty Všechny barvy duhy daly jen těžko realizovat v takovém měřítku. Je jím už deset let Národní divadlo moravskoslezské a jeho Divadlo Antonína Dvořáka – nejkrásnější ostravská scéna, poskytující bezbariérové přístupy i zázemí pro všechny účinkující a samozřejmě i hendikepované diváky v hledišti. Nejsou to však jen prostory divadla, ale především lidé, kteří v něm pracují – jevištní technici, zvukaři, osvětlovači, inspicienti, zaměstnanci skladu kostýmů a divadelních dílen a mnoho dalších lidí „od divadla“ včetně samotného jeho vedení, kteří se za ta léta stali našimi partnery, spolupracovníky a příznivci, bez jejichž rad a pomoci bychom se dnes už jen stěží obešli. Jsou to oni, kdo pomáhá dát výsledný tvar našim představám o tom, co chceme na jevišti „vykouzlit“ a jaký dojem zanechat v našich divácích. A ten je bez výjimky profesionální… Letos 23. října tomu nebylo jinak.

    V letošním koncertu Všechny barvy duhy účinkovalo více než 120 dětí a dospělých s různými typy zdravotního postižení – mentálního, tělesného i kombinovaného. A věřte, že mnozí diváci, dokonce i ti, pro něž je tento kulturní zážitek novou zkušeností, si ani neuvědomují a nechtějí věřit tomu, že jde skutečně o koncert, v němž v drtivé většině účinkují lidé s hendikepem. Vedle klientů z pořadatelské organizace – ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením a jejich mnohaletých souputníků – studentů z ostravské Lidové konzervatoře a Múzické školy, to byli také tanečníci ze zapsaného spolku Bílá holubice, věnujícího se taneční práci s lidmi s hendikepem a dosahujícího dnes už celostátních úspěchů, účinkující hosté z pojízdné kavárny Mental Café i mimoostravští členové tanečního souboru Lucarino Dance z Centra sociální pomoci v Litoměřicích. Po dvou letech se na tento koncert vrátila jako zahraniční host i vynikající polská zpěvačka Angela Wawrzyk, laureátka četných polských soutěží a festivalů pro hendikepované zpěváky. Letošním patronem všech účinkujících byl Michal Hrůza se svou Kapelou Hrůzy, kteří skvěle zapadli do celkového kontextu večera, jenž byl jakousi pomyslnou cestou za splněním snů a přání všech, kteří v programu večera účinkovali. Moderátory večera byla sehraná dvojice ostravských hereckých hvězd – Pavla Dostálová z Komorní scény Aréna a Jiří Sedláček z Národního divadla moravskoslezského, kteří vždy dovedou polechtat bránice diváků a zároveň jsou citlivými průvodci všech účinkujících.

     Koncert Všechny barvy duhy je vždy plný smíchu a někdy také slz dojetí, ale to všechno k němu patří. Přináší silné zážitky i silné emoce. Jeho letošní ročník v tom nebyl žádnou výjimkou.  A držíme palce všem, kteří se už letos začínají připravovat na ten příští v roce 2018.

BOHDANA RYWIKOVÁ