Úvodník

Nelehká „Sofiina“ volba

I u nás nastává trend, podobný západní Evropě: postarat se o své seniory doma. Bohulibá myšlenka, preferující potřeby nesoběstačného seniora, jeho klid a užívání si péče v prostředí, na které je zvyklý, od osob, které zná.  V praxi jsou k tomuto řešení někteří naši občané, pečující o seniora, spíše donuceni, než aby si to zvolili sami. Umístit seniora do odpovídajícího pobytového zařízení je velmi obtížné, a obstarat mu terénní služby jakbysmet. V okamžiku, kdy vám z nemocnice zavolají „přijeďte si pro maminku/tatínka“ můžete volit z několika možností.

LDN – počet míst trvale klesá jak v LDN, tak v dlouhodobé lůžkové péči. Když máte štěstí, seženete místo do 50 km od místa bydliště.  A kvalita péče v LDN? Seznamte se zprávou Ombudsmanky z kontroly LDN, a bude vám smutno. Nicméně pochybení, která šetření VOP zjistila, jsou z velké části způsobena nedostatkem personálu, a přetížením těch, kteří tam za bídné peníze zůstávají.

Domov pro seniory – čekací doba od několika měsíců až k několika letům. Soukromá zařízení mají lhůty vstřícnější, ale platby jsou samozřejmě vyšší. Což vždy neznamená vyšší kvalitu péče. Nedávno jsem v jednom soukromém zařízení navštívila svého známého, který je imobilní, a péči o sebe doma už nezvládal. Bývalý sportovec, 185 cm dlouhý, byl nacpán do lůžka, které mu evidentně nestačilo, takže si nemohl natáhnout nohy. Ale jiná postel nebyla k dispozici. S delšími lidmi se nepočítá. Nebo si již mají nacvičovat polohu skrčence…

Agentury domácí péče jsou také v některých lokalitách nedostupné, ve větších městech nestíhají současné klienty, a v malých obcích prostě nefungují. A soukromá ošetřovatelka – opět problém finanční.

Co s nemohoucími seniory? Stát se do péče o ně nehrne – hlásal nedávno titulek v Právu. Trochu jednoduché hodnocení…  Nehrne se, ani to není jeho úloha, ale financování sociálních služeb obstarává, a pokud státní rozpočet dovoluje, peníze pro tento rezort se zvyšují. Narůstá ale i počet seniorů, kteří potřebují a budou potřebovat rezidenční péči a dlouhotrvající „nepodpora“ výstavby dalších zařízení, která šla ruku v ruce s transformací „ústavní“ péče, nepříznivou situaci nevyřeší.

Zaujal mne názor geriatra MUDr. Kalvacha: Vetší roli by mělo hrát vědomí sounáležitosti. Stát a centrální dirigismus mají nakonec omezený význam, ale narůstat by mělo vědomí, „měli bychom se postarat o svoje lidi“.  Starat se má nejen rodina, ale také komunita, především obec, a podstatně více a jinak než dneska, myslím místní správy a samosprávy. Ale jde také o různá sdružení, jako je třeba židovská obec. Jde o jiné církevní komunity, ale třeba i o Svaz válečných veteránů, Český olympijský výbor, různá sdružení umělců,  Karlova univerzita…  Jak můžeme hledět na to, že se např. významný profesor nebo sportovec, herec, ocitne v závažném stadiu Alzheimerovy choroby ve špatném zařízení, kde jej fotografují do různých bulvárů. Měla by se podstatně zvýšit sounáležitost, loajalita … Je to přeci náš profesor, náš olympionik, náš herec. Mělo by jít o vědomý diskurs, o změnu obecného povědomí – máme zodpovědnost za sebe a za své blízké a nyní navíc složitě stárne silná populační vlna, musíme se o to všichni podělit.

Celý rozhovor s MUDr. Kalvachem čtěte na str. 10

Lenka Kaplanová

     MARKÉTA KONVIČKOVÁ „CÍTÍM LETOS DOBRÉ VIBRACE“

Markéta Konvičková je zpěvačka.“  Tak jste zařazena na Wikipedii. Ale asi jste i někdo jiný? Na jakou profesi jste se chystala?

Původně jsem vystudovala Střední školu hotelovou, takže předpoklad byl servírka nebo postupem času třeba provozní. V té době, kdy jsem ale na střední nastupovala, jsem se dostala mezi deset finalistů soutěže Česko - Slovenská Superstar, takže už bylo trošku rozhodnuto, nicméně hotelovku jsem dostudovala. Nyní studuji čtvrtým rokem Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu v Ostravě. Příští rok, pokud bůh dá, budu inženýr. Několikrát se mi stalo, že mě zradily hlasivky, a v ten moment jsem si uvědomila, že chci mít zadní vrátka, kdyby mě zradily na dobro. Je pravda, že denně cvičím, chodím na hodiny zpěvu a snažím se je šetřit, ale člověk nikdy neví. Už teď je pro mě těžké kombinovat studium s povoláním zpěvačky. Myslím, že se mi po skončení školy dost uleví, a budu mít konečně čas věnovat se hudbě na sto procent. 

Váš start zpěvačky začal umístěním ve finále Česko – Slovenská Superstar. Jaký je to zážitek, co vám to kromě startu kariéry dalo?

U takových talentových soutěží je nejdůležitější vaše okolí. Já mám skvělé rodinné zázemí a měla jsem štěstí také na agenturu, která se mě po soutěži ujala. Bylo mi patnáct. Puberta a ,,sláva“. Je těžké to ustát v tak mladém věku, kdy máte pocit, že na vás čeká celý svět. Já měla velké oči a nic neřešila, bylo mi to jedno. Holka z Třince se najednou dostala z 11 000 přihlášených lidí do finálové desítky soutěžících. Rodiče byli ale nohama na zemi a měli na mě praktické otázky. Z čeho tam budeš žít? Jak tam budeš jezdit? Kdo tě bude vozit? Kdo ti bude prát? Já si ale tvrdě stála za svým a rodiče mě podrželi, jak mohli. Soutěž mi dala již 5 alb, jedno DVD, nespočet koncertů a hlavně: Denně děkuju, že se můžu živit něčím, co mě baví. Není to sice vždy jen pozlátko, je za tím spousta práce a lidí okolo, ale je to za odměnu.

Nedávno vás televizní diváci sledovali v populární soutěži Tvoje tvář má známý hlas. Získala jste krásné 3. místo. Byla to víc soutěž, nebo zábava?

Já si účinkování v této show užila moc. Nejsem soutěživá. Byla jsem prioritně vděčná, že mě kontaktovali a oslovili. Na jednu stranu úspěch a na druhou velká zodpovědnost. Já tam byla za zpěvačku, která neměla moc zkušenosti s herectvím a tancem a skloubit to všechno dohromady byl kolikrát oříšek. Zlom u mě přišel ve třetím kole, kdy jsem díky neuvěřitelné práci maskérů a kostymérů odhodila ,,Markétu Konvičkovou“ a opravdu se vžila do rappera Pitbulla. V zákulisí jsem chodila jako největší frajer a holky se se mnou chtěly fotit. Pak jsem přišla na pódium a sama jsem nechápala, co jsem tam ze sebe dostala. Díky tomu jsem také mohla pomoci dobré věci a vyhrála jsem v tom kole peníze pro neziskovou organizaci.

Který hlas byl pro vás nejobtížnější? A který jste si nejvíc užila?

Já moc obdivuji to, co nemám. Černošské hlasy typu Rihanna nebo Aretha Franklin. Ach. Miluju je!!! Aretha Franklin je pro mě královnou soulu. To, co zazpívá, nemá obdoby. Navíc píseň, kterou jsem dostala, neměla jasnou konstrukci skladby typu: sloka, refrén, sloka, refrén, bridge a refrén. Aretha si tam dělala, co chtěla, jednou refrén, pak sloka, pak zase sloka, pak mezihra pak zase sloka a naposlouchat to mi trvalo x hodin denně. Na druhou stranu jsem si to pak ve finále nejvíce užila, protože za tím bylo nejvíc práce.

Kam putovala vaše výhra?

Jelikož jsem byla jedinou soutěžící z Moravskoslezského kraje, rozhodla jsem se podpořit Unii Rosku v Ostravě. Pomáhají lidem, co mají problém s roztroušenou sklerózou. Podařilo se mi pro ně vyhrát hned dvakrát. Je to pecka! Mám radost, že se dá zábavní pořad skloubit s dobrou věcí.

Jste jednou z tváří 9. ročníku soutěže pro handicapované talenty Nad oblaky, aneb každý může být hvězdou. Festival je multižánrový, ale co říkáte jeho pěvecké sekci? 

Byla to pro mě čest, přijet sem a vidět festival pro handicapované na vlastní oči. Ta jejich neskutečná euforie a spontánnost mě úplně pohltila. Většinou když zpívám, lidé se chovají spíše usedleji. Když jeden nezačne tleskat, druhému je trapné začít. Na festivalu Nad oblaky to bylo jiné. Diváci klidně naběhli před pódium a začali tancovat, radovali se. Co víc si může zpěvačka přát? Tak si říkám, že jsem možnost vystupovat tady, dostala za odměnu. Pokud to jen trochu půjde, určitě festivalu zůstanu věrná a přijedu příště zase.

A když byste soutěž Nad oblaky, aneb každý může být hvězdou, porovnala se soutěží Superstar?

Bez ohledu na to, jakou cenu nakonec soutěžící získali, to byl pro všechny mimořádný úspěch dostat se až do velkého finále. Všichni si odnesli pěkné ceny. Pravidla však umožňují, aby na sobě člověk zapracoval a zkusil štěstí příště. V tom tkví výjimečnost festivalu Nad oblaky – dokáže motivovat, povzbudit a dát naději.

Jaké jsou vaše plány na tento rok?

Cítím v tomto roce nějaké dobré vibrace. Denně cvičím hlasivky, chodím na hodiny zpěvu, cvičím bikramyogu, chodím do školy. Každý víkend mám koncertní a jsem za to moc vděčná. Jsem nějaká namotivovaná. Mám chuť být nejlepší a posunout se zase o stupeň výš. Protože když ne já, tak kdo? V listopadu jsem vydala své páté album JÁ a brzy budeme točit videoklip na píseň s názvem TY, která na albu vyšla. Je to pro mě srdeční záležitost a píseň věnovaná mému partnerovi. Do toho budeme také točit klip na duet s Michalem Davidem, se kterým 1.6. začínáme Open Air Tour po 17 městech v ČR. Já pojedu jako host jeho turné. Moc se těším. Do toho škola, zkoušky, partner, pejsek, rodina. Prostě jsme zdraví, šťastní a děláme co nás baví. Díky bohu za to!

Děkujeme za rozhovor.          Lenka Kaplanová