PROBLÉMY S PLENKOVOU DERMATITIDOU

 

Současná situace v sociálních službách, hlavně v domovech seniorů, ale také v pečovatelské službě a osobní asistenci je taková, že nahrazují chybějící lůžka pro chronicky nemocné či lůžka následné péče. Díky tomu v domácím prostředí dožívá stále více lidí. Jedním z hlavních a nejčastějších ošetřovatelských problémů je těžká inkontinence našich klientů a s tím spojená následná komplikace dermatitida, která vzniká při používání inkontinenčních pomůcek.

 

Vlivem tepla, vlhka a tření se pod jednorázovými plenami množí kvasinky. Kůže je zarudlá, s pupínky a puchýřky na okrajích, které se snadno strhávají. Postižená bývá rozsáhlá oblast, včetně celých genitálií.

Plenková dermatitida začíná opruzeninami, které se komplikují bakteriální nebo kvasinkovou infekcí. Na citlivou pokožku, která přichází do neustálého kontaktu s amoniakem z moči a enzymy ze stolice, také nepříznivě působí tření při častém mytí mýdly. Tento stav komplikuje druhotná kvasinková infekce nebo přemnožení bakterií. Narušený metabolismus v postižených oblastech zvyšuje další riziko vzniku druhotných kožních defektů.

Kůže postižená plenkovou dermatitidou je lesklá, zarudlá, oteklá, s červenými pupínky, které šupinkují. Velmi často postižená kůže připomíná popáleninu.  Průběh dermatitidy je kolísavý, zlepšení střídá zhoršování.

Kvalitní jednorázové plenkové kalhotky by měly být prodyšné a nedráždivé se savým jádrem určeným pro absorpci moče a tekutin. Důležitá je při jejich použití volba správné velikosti plenkových kalhotek, péče o znečištěnou pokožku čistící pěnou s obsahem panthenolu, dále pak aplikace kožních ochranných krémů.

V domově seniorů na Praze 9 je poskytována péče 87 klientům. Komplexní ošetřovatelskou péči zajišťuje pět všeobecných sester, patnáct pracovníků v sociálních službách a jeden fyzioterapeut, který poskytuje péči v rámci domácí péče a dochází do domova.

75 % tvoří klienti částečně či úplně nesoběstační, často klienti s demencí, diabetem, klienti s bércovými vředy a jinými komplikacemi. Péče vyžaduje individuální a odborný přístup sester, které se musí umět samostatně a zodpovědně rozhodnout, praktický lékař do domova seniorů dochází dvakrát v týdnu.

Pan František je v domově pro seniory 15 let s diagnózou těžké encefalopatie, po septickém stavu, paraplegií, má založenou epicystostomii. Je trvale částečně nesoběstačný, imobilní s inkontinencí stolice, špatně komunikuje, trpí obezitou. Má zájem o okolní dění, je orientovaný místem a časem, má zájem o péči o své zdraví, sleduje zpravodajství v televizi.

Hlavním ošetřovatelským problémem bylo zvládnout těžkou inkontinenci stolice a vznik dermatitidy v oblasti hýždí a boků. Projevy se zhoršovaly. Pan František byl opakovaně hospitalizovaný na kožním oddělení nemocnice. V akutním stavu, kdy kůže lezla doslova dolů, lékař ordinoval mast s kortikoidy, Endiaronovou pastu. Vyzkoušeli jsme Menalind, Sudocrem, Rybilku, Imazol krém pastu, Bepanthen care.  Při použití Menalindu jsme nemohli z kůže odstranit nánosy tohoto ochranného krému.

Po zklidnění dermatitidy jsme zvláčňovali pokožku Calcium pantothenicum, vyzkoušeli jsme Infadolan. Vzhledem k síle inkontinence stolice jsme museli neustále používat plenkové kalhotky. Zkoušeli jsme také změnu pomůcek, ale dermatitida vznikala po jakémkoliv produktu.

V březnu 2017 jsme vyzkoušeli Zitenax od firmy NextForce.. Zitenax je lékovou formou krémpasta - s obsahem oxidu zinečnatého - což je výhodné právě při aplikaci do míst vlhké zapářky. Další složkou je chlorhexidin diglukonát, který umí ve velice krátkém čase eliminovat mikrobní osídlení, jak bakteriálního, tak kvasinkového původu. Zpočátku byl personál skeptický a čekali „že to zase nic neudělá“. Když nic jiného, „alespoň se dobře roztírá a vstřebává“ říkaly pracovnice. Nejenom, že se dobře vstřebal, ale díky hojivé složce se během dvou týdnů kůže začala pomalinku zklidňovat, zmizelo zarudnutí a snížila se svědivost pokožky. Po měsíci aplikace Zitenaxu začala dermatitida ustupovat. Kůže již netvořila obrovské šupiny, které se loupaly v plátech dolů. Po půl roce používání byly patrné pigmentové skvrny v podobě ztmavnutí kůže na místě zhojených defektů. Nedošlo k úplnému zabránění vzniku dermatitidy, ale díky tomu, že Zitenax lze používat také preventivně, na žádnou z jeho aktivních látek nevzniká rezistence, došlo k zásadnímu zmírnění projevů dermatitidy a tím také ke zlepšení kvality života.

Bc. Lenka Hasnedlová