ŽIJTE S CHUTÍ

V druhém listopadovém víkendu se v Praze Stodůlkách v prostorách Akademie Makro odehrála – dle slov organizátora – poprvé na světě, soutěž Nejlepší kuchař roku 2018 ve společném stravování – tedy kuchařů z mateřských a školních jídelen, a kuchařů z domovů pro seniory, nemocnic a léčeben. Soutěž zorganizovala Asociace kuchařů a cukrářů ČR a jejím iniciátorem je Ing. Zdeněk Hladík, předseda sekce veřejného stravování.

Právě neděle byla věnována kategorii jídel 70 + a u soutěžních jídel se hodnotila nejen chuť a vzhled, ale i nutriční hodnota, a přihlíželo se také k tomu, jak se seniorům bude konzumovat, neboť s věkem přicházejí i potíže s kousáním a polykáním a také se mění jejich chutě. Přihlíželo se i k využití sezonních potravin a zeleniny.

Komisařky a komisaři měli nelehký úkol – ochutnat 12 jídel připravených pro seniory a 4 jídla v kategorii racionální strava, a to vše v rozmezí cca 3 hodin. Že to byl náročný úkol, potvrdil i jeden z komisařů, MUDr. Petr Bouzek, který byl do komise pozván nejen jako známý labužník, ale i jako předseda Společnosti lékařů a zdravotníků ČSL JEP: „I když jsem ochutnával z každé porce jen malý kousek, tak asi u 14. jídla jsem měl krizi, pocit, že už do sebe nedostanu ani kousek jídla, ale překonal jsem to.“

Komise byla složená nejen z odborníků na vaření, ale zastoupeni byli i odborníci na výživu a lidé, pracující se seniory. Každý ze soutěžících kuchařů své jídlo představil, popsal postup a odpovídal na otázky moderátora soutěže, Zdeňka Hladíka. Vládla velmi uvolněná, veselá atmosféra, právě díky jeho vtipným poznámkám a komentářům.

„V této soutěži nejde o zážitkovou gastronomii, ale cílem je umožnit pro běžné kuchyně využití nových technologií, nových surovin, nových postupů a dokázat, že i přes finanční limity lze vařit chutně, nápaditě, a pořád se něco nového učit, vzdělávat se“, říká Zdeněk Hladík.

Daniela Davidová, ředitelka Centra sociální pomoci Vodňany svou soutěžící kuchařku podporovala přímo na místě. Soutěž bere jako výzvu. „Vaříme dobře, ale chybí nám nová inspirace. Senioři mají rádi klasická česká jídla. Vždyť je to generace válečná, a přijít v jídelníčku s novinkou je obrovský risk.“ Soutěžním jídlem vodňanského zařízení byl kapr po Třeboňsku. „Je to jídlo typické pro naši oblast, a také jsme tím dodrželi pravidlo soutěže, že pokrm by měl být z našeho regionu.“ Kapr se nakonec umístil až na 4. místě, ale to paní Davidovou netrápilo. „Byly to nervy, ale výměna zkušeností z praxe je k nezaplacení. Díky tomu, že jsem byla doprovodem naší kuchařky, a viděla soutěž na vlastní oči, dala jsem si sama sobě bojový úkol. Domluvím se s přáteli řediteli, a zorganizuji výměnné stáže kuchařů.“

A že bylo inspirace opravdu hodně. Jen malá ukázka: Kuřecí sekaná s quinoou, zeleninová omáčka zjemněná žervé, podávaná se špaldovými knedlíky a pohankovými pukanci s brusinkami (Martina Krtičková, RÚ Hostinné). Králičí stehýnka na omáčce z černého rybízu a s dýňovými haluškami (Bohumil Palounek).

Vítězem soutěže v kategorii 70 + se stala Petra Zavoralová, která zastupovala Domov u sv. Anežky v Luštěnicích. Do soutěže ji přihlásila vedoucí stravovacího úseku, a vítězným pokrmem byla vepřová líčka na víně s kořenovou zeleninou k tomu krémové šťouchané brambory. „Tento pokrm je u nás doma velice oblíbený,  proto jsme ho zkusili zařadit do jídelního lístku, ale klienti ho raději s bramborovou kaší. Mohli bychom dělat ještě zajímavější jídla, ale máme problém s nedostatkem pracovních sil.  Že se kuchaři v Domově u  sv. Anežky snaží prosazovat trend zdravé výživy ukázala svým jídlem i další kuchařka z tohoto zařízení, Václava Hlaváčová, která připravila čočkové kari se salátem z červené řepy, a získala třetí místo. „Uvařit dobře čočku není těžké, horší je přesvědčit klienty, aby jí v takové racionální úpravě jedli. Nejradši by čočku nakyselo s prorostlým uzeným“, svěřila se autorka pokrmu.

Na závěr za všechny shrnula své dojmy Daniela Davidová: „Úžasné, máme plno nových zkušeností, navázaných nových přátelství. Jsme tak nadšení, že bychom hned příští týden jely znovu. A jsme ponaučené, jak by se to mělo dělat. Stačí málo, malá změna a z jednoho pokrmu máte hned jiný.“

Lenka Kaplanová