JE NUTRIČNÍ TERAPEUT LUXUS, NEBO NUTNOST?

Odbornost nutričního terapeuta v pobytových zařízeních pro seniory

O potřebnosti nutričního terapeuta jsem psala už před rokem. Ptala jsem se, kdo v pobytové sociální službě rozhoduje, jak bude stravován uživatel například po návratu z hospitalizace po náročné operaci, po dlouhodobém upoutání na lůžko, při úbytku hmotnosti, při vzniku dekubitů a potřebě stravy bohaté na bílkoviny?

Jak je možné, že v nemocnici je tato osoba pod dohledem nutričního terapeuta a posléze se vrací do prostředí, kde o stravě rozhodne kuchař, vedoucí stravování nebo někdo jiný, někdo s dobrým úmyslem, avšak bez potřebné odborné kvalifikace.

Poskytovatelé sociálních služeb si tento stav uvědomují, a proto na nějaký úvazek zaměstnávají nutričního terapeuta.

Nutriční terapeut je však nelékařská profese, výkony provedené dle indikace lékaře by měly být proplaceny zdravotní pojišťovnou. To se ale neděje, zdravotní pojišťovny odmítají uzavřít smlouvy a své pojištěnce tak diskriminují.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb nabízí školení na téma nutriční péče, renomované odbornice na výživu se ke stravování v sociálních službách vyjadřují a odkazují se na nutnost nutričního terapeuta. Uniká nám ale základní otázka, proč platíme nutričního terapeuta z vlastních prostředků?  Mohl by se ptát i zřizovatel: Proč platíte nelékařskou profesi, pokud její odbornost není nasmlouvána?

A je činnost nutričního terapeuta poskytována lege artis, není – li indikována lékařem?  Na tyto otázky bychom měli hledat odpověď. Asociace poskytovatelů vyvíjet tlak na zdravotní pojišťovny, my poskytovatelé vyvíjet tlak na asociaci i sami s pojišťovnami jednat. Můj příspěvek by mohl být výzvou nevzdat se.

MIRKA BAREŠOVÁ, ředitelka DD Bystřany

 

NÁZORY POSKYTOVATELŮ K NUTRIČNÍM TERAPEUTŮM

Redakce Rezidenční péče by ráda podpořila otevření diskuze k dotazům, které vyslovila Mirka Barešová. Z několika zařízení nám odpověděli na několik otázek k této problematice. Z krátké ankety vyplynulo, že za sestavení jídelníčku, nutričních hodnot a diet zodpovídá většinou vedoucí stravovacího provozu, a diety jsou nastaveny podle doporučení lékaře, či po konzultaci s nutriční terapeutkou, pokud ji zařízení zaměstnává. V zařízeních jsou většinou nastavené standardy nutriční péče. Např. v NOVUM DOMICILIUM V Horkách o postupu řekla Bc. Lenka Hasnedlová: „Po nástupu klienta do sociální služby provádíme vážení tělesné váhy a měření obvodu levé paže. Zjišťujeme, zda a kolik kg v posledních 3 měsících zhubl. Tyto informace předáme nutričnímu terapeutovi, se kterým zkonzultujeme stav klienta a popřípadě se tento stav řeší dál s lékařem, který ordinuje nutriční podporu. Standardně sledujeme váhu u klientů 1x měsíčně.“  Většina dotázaných vyjádřila, že nutriční terapeut je velmi potřebný. „Nutriční terapeut je garantem nutričně hodnotné stravy, doporučuje dietní stravování, úpravu stravy, doplňky stravy, jedná s blízkými osobami zejména při potřebě sippingů, vzdělává pečující personál, jedná s nutričním specialistou, sleduje hmotnost klientů, dává opatření při rizikovém váhovém úbytku a kontroluje účinnost opatření,“ domnívá se Mirka Barešová. Bohužel praxe je taková, že zařízení, která si připravují stravu sami, zaměstnávají nutričního terapeuta většinou na 0,2 až 0,4 úvazku, a to i na více než stovku klientů. A na dotaz, zda mají uzavřenou na odbornost nutričního terapeuta smlouvu se zdravotní pojišťovnou, byly všechny odpovědi záporné. „Nemáme, pojišťovny nám tuto možnost nenabízejí, ale ani my jsme o tuto odbornost aktivně nežádali,“ sdělila nám Ing. Hana Hlaváčková, ředitelka Domova pro seniory Havlíčkův Brod. „Ani přes opakované žádosti o uzavření smluvního vztahu nám nebylo žádnou zdravotní pojišťovnou vyhověno,“ oznámila Mirka Barešová.

 

Napište nám i vy o svých zkušenostech.