ŠMAKOUN ZAUJAL

Jedním z partnerů soutěže byla společnost Proteiner Trading Praha, její zástupce  Jiří Plánička zde představil  výrobky Šmakoun, které jsou vhodné pro zdravý životní styl. Obsahují velké množství živočišných bílkovin , což je vhodné právě pro kuchyni určenou seniorům nebo zdravotně postiženým. Mezi soutěžícími vzbudily velký zájem, a proto přinášíme další informace.

Můžete nám Šmakouna představit?                                                                                                                                         

Šmakoun je česká potravina vyráběná tepelnou úpravou čistého vaječného bílku bez chemických látek a konzervantů. Obsahuje 14 % bílkovin vaječného bílku, jejichž základem je ovoalbumin. To, co neobsahuje, jsou tuky, sacharidy, cholesterol, lepek či laktóza. Důležitá je i nízká hladina energie.

Jak se dá využít v kuchyni domovů pro seniory?                                                                                                    

Ve výživě seniorů je důležitý obsah kvalitní a lehce stravitelné bílkoviny a Šmakoun  celkovou bilanci bílkoviny významně posiluje. Může nahradit maso a výhodné je jeho spojení se zeleninou, brambory či těstovinami. Použití je velmi jednoduché – Šmakouna stačí přidat (přistrouhat, přikrájet) do řady běžných, slaných i sladkých jídel, která pak mají více bílkoviny, méně tuků a sacharidů. Podle ohlasů a informací řada stravovacích zařízení takto Šmakouna s úspěchem používá. Více informací a receptů najdete  na www.smakoun.eu.

Je Šmakoun běžně k dostání ?                                                                                                                    

Výrobky Šmakoun dodávají do celé ČR naši obchodní partneři, především Makro C+C, a pak další velkoobchody se zaměřením na gastronomii. V případě jakýchkoli problémů nás můžete kontaktovat na webové stránce. Chci ještě podotknout, že spoluprací s Asociací kuchařů a cukrářů s Sekcí nutričních terapeutů chceme zvýšit celkovou informovanost o výhodách a použití Šmakouna ve veřejném stravování.

O zhodnocení výživových hodnot jsme požádali Květu Krajíčkovou, nutriční terapeutku.

Šmakoun je zajímavý produkt, který si hledá místo na našich talířích. Šmakoun je zdrojem kvalitních živočišných bílkovin při současném nízkém obsahu tuku a cholesterolu.  Při výrobě se nepoužívají konzervanty ani jiné chemické látky. Proto ho vyhledávají z preventivních důvodů ti, kdož chtějí žít a stravovat se moderně a fit. Hodí se také pro sportovce a pacienty se zvýšenou potřebou bílkovin. Pro nízký obsah tuku a cholesterolu by Šmakouna měly konzumovat zejména osoby, které mají kardiovaskulární problémy, diabetes, trpí nadváhou či obezitou.

V základní tradiční neochucené verzi jím lze obohacovat běžné pokrmy - pomazánky, pečivo, náplně, dusit se zeleninou, zapékat, přidat do mletého masa atd. Je chuťově neutrální, takže nepotlačuje ostatní použité suroviny. Ochucené varianty Šmakouna lze konzumovat přímo (třeba jako zdravou náhradu chipsů k televizi) či z nich připravovat moderní speciality - chutné a přitom zdravé.

Šmakoun je lehce stravitelný a můžou ho bez problémů jíst i osoby s potřebou šetřící diety. Najde proto uplatnění i v kuchyních nemocnic a domovů seniorů.