22. Mezinárodní konference dlouhodobé péče v Toruni

18.-20. září 2019 se v polské Toruni uskutečnila 22. Mezinárodní konference dlouhodobé péče a my jsme pro Vás připravili shrnutí celé akce, její přínos a také reakce lidí, kteří se jí zúčastnili.

Jejím hlavním tématem bylo:

„Život se ztrátou paměti - Alzheimerova choroba mezi námi“

Demence vyvolává mnoho obav, kontroverzí a také otázek, a to nejen mezi lékaři, pacienty, zdravotníky a vědci, ale také mezi rodinnými příslušníky a osobami pečujícími. Ti všichni často naráží na problémy, ke kterým není snadné najít řešení.

V celé Evropě a na celém světě roste populace seniorů a závislých osob a odborníci, kteří v letošním roce přijeli na konferenci dlouhodobé péče, společně odpovídali na otázky týkající se zlepšení kvality života pacientů i osob pečujících, zaměřovali se na lepší porozumění lidem žijících s demencí a vytvoření pro ně bezpečného prostředí, význam správné výživy a také důležitost vytváření společenství lidí se stejnými problémy. V neposlední řadě se konference zaměřila na systémové řešení komplexní péče o závislé osoby vč. koordinované domácí péče.

Mezinárodní konference umožňuje účastníkům se nejen zapojit do výměny názorů, ale především slouží jako vynikající zdroj informací, inspirace k jednání a v neposlední řadě sdružuje celou pečovatelskou komunitu. To velmi ocenila například vrchní sestra z DpS Kaplice paní Stejskalová, která nám přímo řekla: „To že s ostatními můžete probrat nejen věci pozitivní, ale i ty, které nás tíží a které v každém zařízení řešíme jinou cestou, velmi pomáhá zlepšení celkové péče. Inspirace od kolegů z České republiky a také z jiných evropských států byla obrovským přínosem.“

Jedním z letošních přednášejících byla Teepa Snow z USA, zakladatelka společnosti Positive Approach® to Care (PAC), která spolupracuje na změně celé kultury péče o lidi s různými formami demence a je jedním z předních světových obhájců a vychovatelů každého, kdo žije s demencí. Má více jak 40 let bohatých klinických i akademických zkušeností a jak řekla ředitelka nadace Laurentius z Olsztyně (PL) paní Ewa Kordaczuk: „Nikdo nevysvětluje složité problémy spojené s demencí tak jednoduše a účinně jako ona.“

I reakce na její přednášky ze stran účastníků hovořily jednoznačně: „Obzvláště nás nadchla přednáška terapeutky Teepy Snow, která byla ve všech směrech jedinečná,“ zaznělo v poděkování organizátorům, které poslaly paní Bc. Hedvika Tázlerová a paní Petra Kneslová, DIS., z Domova u Anežky.

Další odborníci z USA, Velké Británie, Skotska či Polska připravili odborné semináře a témata, která spojují jak profesionály pečující o osoby s Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence, tak i lidi sestavující systémová řešení komplexní dlouhodobé péče v Evropě i ve světě.

Doktorka Agnieszka Guligowska z lékařské fakulty univerzity v Lodži se ve své přednášce zaměřila na stravování a jeho dopady na stárnutí lidského organismu, jak může výživa ovlivnit vývoj demence a jak je důležitá při léčbě pacientů.

 

Dr. Piotr Krakowiak například vysvětloval tvorbu tzv. soucitných společenství jako nástroj a příležitost integrovat péči o pacienty s demencí a jejich příbuzné. Dr. Justyna Mazurek a Dr. Dorota Szczesniak se zamýšlely nad otázkou, za jakých okolností je lepší vlastní, bezpečně vytvořený domov a kdy už je vhodnější instituce, což je otázka, která trápí mnoho pečujících. Dr. Jennifer Buteová proto názorně ukazovala a vysvětlovala principy jak domov upravit tak, aby v něm mohly osoby s demencí žít co nejbezpečněji. A i na tyto přednášky byly pozitivní reakce. Paní Hánová, vrchní sestra SH Eden Prachatice, například velmi ocenila názorné ukázky a propojení s praxí. „Situace, které byly pro demonstraci řešení vybrány, přesně vystihovaly to, s čím se denně setkáváme.“

Všichni účastníci, kteří na akci jeli z České republiky, se shodli na tom, že téma a celý program byl velmi vhodně vybrán a spojen do celku. Teorie, praxe, názorné ukázky, ale především odborníci, kteří byli perfektně připraveni. Paní Růžková z DD Pacov to shrnula: „Všichni přednášející byli úžasní profesionálové a bylo skvělé pozorovat sál nadšených účastníků. Atmosféra, prostředí a pestrý doprovodný program, setkání lidí, kteří sdílejí společnou věc – otevřeně, s empatií, soucitem a nadšením. To mě přesvědčilo, že služby mohou fungovat dobře nejen v mých představách.

Partnery Mezinárodní konference dlouhodobé péče jsou po celou dobu její již 22leté historie polská společnost s globální působností TZMO SA a Polská gerontologická asociace.

TZMO Czech Republic, která se po celou konferenci starala o účastníky z České republiky, pro ně připravila bohatý doprovodný program. Paní Stejskalová z DpS Kaplice a paní Růžková z DD Pacov byly nadšeny z návštěvy továrny Plastica Kowalewo, kde se vyrábí inkontinenční pomůcky Seni. Obě také ocenily prezentaci společnosti TZMO SA, protože její historie, vývoj a rozsah jejích aktivit je přesvědčil o tom, že všechny aktuální poznatky z praxe se snaží vložit zpět do výrobků a tím zlepšit život jak pacientům, tak osobám o ně pečujícími.

Prohlídka historického města Toruně dovršila bohatý program, který byl pro účastníky z České republiky připraven.

Příští rok se v Toruni uskuteční již 23. ročník Mezinárodní konference dlouhodobé péče a to 23.-25.9.2020. Těšíme se na Vás.