Kontroly požární ochrany nabývají na intenzitě

Po požáru domova ve Vejprtech v lednu 2020, kde bylo několik mrtvých, zintenzivnily kontroly Hasičského záchranného sboru (HZS) v pobytových zařízeních sociálních služeb. Kontroloři požadují dokumenty, které je dříve nezajímaly, a úpravy, jež by stály mnohdy miliony. Zařízení se tak dostávají do bezvýchodných situací.

 

Ředitel Domova sociálních služeb Litvínov a předseda ústecké Asociace poskytovatelů sociálních služeb Ing. Vladimír Vopelka je vedoucím pracovní skupiny, která sleduje výstupy z kontrol HZS: „Zatím máme informace jen z Ústeckého kraje, ale brzo budeme rozesílat dotazník zařízením v celé republice. Výstupy z dotazníků použijeme pro jednání s ministrem Jurečkou a GŘ HZS, do jednání se zapojí i sociální komise Asociace krajů.“

Jak probíhají kontroly a jaké jsou nejčastější zjištěné nedostatky v zařízeních? Citujeme z odpovědí průzkumu v Ústeckém kraji.

 

Chybějící dokumentace

 

Za Meziboří je nejpalčivější otázka dvou požadavků na dokumentaci, kterými zařízení nedisponuje. Zástupci HZS při kontrole objektu požadovali: dokumentaci k užívání stavby – dokumentace prokazující, že objekt byl v době kontroly užíván k účelu, ke kterému byla stavba povolena (u nás problém, kdy původní kolaudace na penzion pro důchodce v roce 1993, ale v roce 2006 změna na domov pro seniory). Požárně bezpečnostní řešení – nebyli jsme schopni předložit, když nikdy ani nevzniklo (dříve penzion brán jako bytový dům, kde PBŘ nebylo nutné). Od změny v roce 2006 nás NIKDO neupozornil, že by měla nastat podstatná změna).

Mgr. Marcela Kačalová, ředitelka Domova sociálních služeb Meziboří.

 

Z kontrol hasičů u nás vyplynuly jako nejzávažnější nedostatky chybějící dokumentace. A to především požárně bezpečnostní řešení stavby, kolaudační rozhodnutí a skutečné provedení stavby. Mne na tom překvapuje, že ačkoli hasiči chodí na kontroly průběžně, tak tuto dokumentaci nikdy nepožadovali. Předem nás s obsahem kontroly písemně neseznámili, a to ani s dokumenty, které budou chtít předložit. Následně se pak divili, že nejsme připraveni. Byli jsme připraveni, ale na standardní kontrolu, kterou dělali do té doby.

Mgr. Kateřina Zemanová, MBA, ředitelka Domovů sociálních služeb Háj a Nová Ves.

 

Legislativní střety a rozpory

Zjevné rozpory se snahami o humanizaci, deinstitucionalizaci a transformaci sociálních služeb s předpisy protipožární ochrany trápí poskytovatele delší dobu. Svědčí o tom i další postřehy z kontrol:

Vlastně mne dříve trápilo, že na nás nahlížejí, jako na zdravotnická zařízení a nevnímají, že klienti jsou u nás doma, takže pokud chcete vybudovat službu komunitního typu, máte trochu „honču“, ale ve světle poslední kontroly mne jednoznačně nejvíc trápí dokumentace a téměř nemožná náprava (alespoň já ji nevidím). 

Mgr. Kateřina Zemanová

 

Nerespektují, že klienti jsou u nás ve svém domácím prostředí, odmítají jakoukoli doplňkovou výzdobu na chodbách s argumentací, že se jedná o únikové cesty. Klienti si na dlouhých chodbách nemohou průběžně odpočinout na židlích.

Mgr. Alena Tölgová, ředitelka Sociální služby Chomutov.
 

A velmi úsměvné mi přišlo, když členům kontrolní skupiny připadalo zvláštní, že já i hlavní technik jsme v organizaci krátce a opravdu přesně nevíme, jak se ty věci v roce 2005 udělaly. Mohli se na to zeptat bývalého vedení při kontrole před dvěma lety, nebo na jakékoli předchozí kontrole od dob, co na kontroly chodí.

Selským rozumem bych si řekla, že podstatné je, jaká je realita dnes. Ne stav v roce 1983 nebo v případě Nové Vsi v roce cca 1945. Není snad daleko důležitější mít bezpečné únikové cesty, funkční hlásiče, proškolený personál v otázkách BOZP apod.? Mgr. Kateřina Zemanová

Souhlasím s Mgr. Zemanovou, že naším úkolem je zajistit bezpečné únikové cesty, funkční hasební techniku, proškolený personál, ale také umožnit klientům – kuřákům, kterým vytváříme ve všech ohledech pocit domova, možnost kouřit a neohrozit přitom ostatní. Domnívám se, že úkolem poskytovatelů sociálních služeb není vyhledávat historické stavební dokumenty, které mnohdy ani neodpovídají skutečnému stavu.  Jednotný postup při kontrolách, který by nevyžadoval nemožné (neexistující, dávno skartovanou historickou stavební dokumentaci) by byl úlevou pro všechny poskytovatele sociálních služeb.

Mgr. Eva Šulcová, ředitelka MěÚSS Jirkov

 

„Chceme střet zákonů řešit,“ říká Ing. Vladimír Vopelka

 

„Zjevně dochází k tomu, že tak, jak vznikají např. komunitně poskytované pobytové sociální služby, předpisy požární ochrany a ani hygienické normy s tím krok nedrží. Tady chceme jít naproti nápravě těchto systémových nedostatků. Chceme tento střet zákonů řešit, nevnímáme to jako souboj nepřátelských stran. Ministerstvo vnitra i zdravotnictví má své předpisy, my máme svoje. Nejsilněji vnímáme rozpory, když chceme našim klientům poskytovat domov a místo toho je požadováno téměř sterilní prostředí. Další neshody jsou v oblasti stavební prevence, když absentují původní dokumentace k objektům apod.

V těchto dnech probíhají jednání mezi APSS ČR, což je naše zastřešující organizace, s GŘ HZS i MZ ČR, která mě naplňují lehkým optimismem. Shodli jsme se na nutnosti sjednotit přístup k našim službám nejen mezi kraji, ale i v okresech. Některé závěry kontrol vyznívají až tristně.  Chceme poskytnout data k jednání, provádíme dotazníková šetření mezi našimi členy, budeme rádi za změny v legislativě, zejména v rozlišení tzv. ústavů (cca nad 100 osob) a komunitních služeb (do 18 osob), kde jsou podmínky pro naši práci diametrálně odlišné, a tak požadujeme i jiný přístup podpořený legislativou ze strany státu. Je nutné najít kompromis, rozporů je moc,“ sdělil redakci Ing. Vladimír Vopelka.

Další informace přinese náš časopis v příštím červnovém čísle. (red.)

Diskuze k článku