OSA ŽIVOTA V 10 OBRAZECH

Nový projekt Domova důchodců Bystřany

 

V loňském roce proběhl projekt „Známe se z fotografie“, do kterého jsme k účasti vyzvali čtyři základní školy z okolí. Fotograf vytvořil portréty několika klientů domova, dle kterých žáci vytvořili různými technikami obrazy. Výsledkem byla společná setkání, představení vytvořených výtvarných prací a osobní kontakt. Setkání byla vždy plná energie a emocí.

 

A jak školáci druhého stupně prožívali první návštěvu v domově, popsala ředitelka jedné školy:

„Cestou zpět do školy děti mezi sebou skoro nemluvily, jak byly plné emocí a vstřebávaly své dojmy, i když krátké, o to ale hlubší zážitky. Bylo zajímavé potom vyposlechnout, jak debatují o tom, kde byly, s kým se setkaly. Pro všechny děti to bylo poprvé, kdy navštívily zařízení pro seniory.“

 

Výtvarné práce byly vystaveny na úřadech, školách a zájem o ně stále trvá. Byli jsme překvapeni, jak velký zájem u veřejnosti projekt vzbudil. Nejspíš medializace projektu způsobila, že se nám hlásily další školy se zájmem o spolupráci, a my jsme je neodmítli. A tak již několik měsíců naši klienti společně s žáky jedné školy tvoří, například z keramické hlíny. 

 

Považujeme za důležité mezigenerační setkávání řídit, navazovat dlouhodobé kontakty, aby se klienti setkávali se „svým“ dítětem a žák se „svým“ seniorem, dávat mezigeneračnímu setkávání smysluplný obsah.

 

V současné době probíhá další mezigenerační projekt „Osa života“. Jeho koordinátorkou je ergoterapeutka Bc. Hana Daňková, která k projektu říká:

 

„Projekt Osa života cílí na vzpomínání. Vzpomínání se váže na jednotlivá desetiletí od roku 1930 do současnosti. Vzpomínají jak senioři, tak děti na základních školách. Opět spolupracujeme se čtyřmi základnímu školami na Teplicku. Děti vzpomínají na období zhruba od roku 2010 do současnosti, a pokud mají zájem, mohou vyslechnout vzpomínky svých rodičů či prarodičů. V Domově důchodců Bystřany vzpomínáme od roku 1930. Všechny vzpomínky jak od nás, tak ze škol, poté zaneseme do společné osy života, kde bude zaznamenán prožitek jednotlivých období z pohledu různých generací. Po zhotovení a grafickém zpracování osy života se s dětmi sejdeme. Od setkání očekáváme rozhovory dětí se seniory, kdy navzájem budou společně sdílet své pocity a vzpomínky na jednotlivá období. Období, která děti neprožily, si budou moci nechat povyprávět od seniorů jejich opravdovým prožitým příběhem, což pomůže dětem porozumět některým historickým či politickým událostem.

 

Osa života bude zanesena do deseti obrazů, kdy každý obraz bude tvořit jedno desetiletí. Výstavy obrazů budou na jednotlivých školách, v našem zařízení a opět plánujeme výstavy na místech jako je Krajský úřad Ústí nad Labem, MPSV, MŠMT a v obcích, které naše snahy finančně podpořily“.

 

Miroslava Barešová, ředitelka Domova důchodců Bystřany

Bc. Hana Daňková, ergoterapeutka Domova důchodců Bystřany